Medvědář s medvědem, smrtka s kosou, ale také ženich s nevěstou nebo výřečná cikánka se postarali o zábavu kolemjdoucích, kterých se sešly na náměstí před radnicí desítky.

Masopustní veselí dorazilo letos do Přerova s mírným zpožděním. Důvod?

„Hanácká mozeka z Litovle, která nás vždy doprovází, měla napilno a musela vyhrávat na jiných akcích na vesnicích. Nechtěli jsme ale Přerovany o zábavu ochudit, a tak jsme se rozhodli akci přesunout," vysvětlila Magda Barboříková z pořadatelského občanského sdružení Cukrle.

Průvod se vydal od sídla sdružení U Bečvy podél řeky směrem do centra města. Už během cesty bylo veselo.

Při přecházení silnice poblíž bývalé katovny řídila dopravu na přechodu smrtka s kosou a průvodu se na chvíli vzdálili také ženich s nevěstou, kteří se připletli ke skutečným svatebčanům, a chtěli si na schodech pod hradbami slíbit věrnost.

„Masopust si vyloženě užívám. Mám totiž malou vnučku, a tak s ní jdu všude tam, kam mě rodiče pošlou. Už jsme byli i na karnevalu," svěřila se třiasedmdesátiletá Marie Nakládalová, která si zvolila masku černokněžnice. Její vnučka šla za malou vodnici.

V Prostějově ani Olomouci průvody nejsou

Obnovení tradice masopustu v Přerově si pochvalovala i dvaadvacetiletá Marcela Krejčí z obce na Prostějovsku, jež se skrývala pod hrůzostrašnou maskou čerta.

„Přerov je jedním z mála větších měst na Hané, kde se tato tradice drží. V Olomouci ani v Prostějově žádné průvody nechodí," řekla.

Tradičním vrcholem masopustu bylo jako vždy zastavení u radnice na náměstí T. G. Masaryka, kde předal chase masopustní právo primátor města.

„Velevážené pane primátore, velectěná městská rado, ctění páni zastupitelé. Z úřadu přerovskó chasó mně svěřenýho vás žádám o zapůjčení městskýho práva, kterýžto po celý masopust budeme v úctě mět a s velkó vážnosťó zachovávat," požádal o udělení práva masopustu hlavní stárek v podání pracovníka muzea Lubora Maloně.

Primátor pohostil přítomné koláčky a slivovicí a zatančil si se smrtkou. Nechyběl ani tradiční taneček medvěda, který vzal do kola i děti, které se přišly na průvod podívat. Poté už se maškary vydaly do ulic Přerova.

První zastávkou byla vinotéka U Hanačky, následovala cesta na zámek, dále k obchůdku Trafačka a pak se průvod vydal kolem hradeb až ke Katovně. Poslední na trase byla hospůdka K2.