Atmosféra mezi cvičenci před nadcházející přehlídkou je podle ní skvělá. „Chystáme stadion a velkou bránu, za malou chvíli se začnou bouchat značky do země. Intenzivně probíhají také nácviky cvičenců,“ popsala.

Krajský sokolský slet začne v sobotu ve 14 hodin slavnostním nástupem na Masarykově náměstí v Přerově. Po něm se cvičenci vydají přes Tyršův most, ulice Velká Dlážka a Sokolská směrem k městskému stadionu v Přerově. Přehlídka začne v 15 hodin.

Zapojí se cvičenci všeho věku

Na sletu Olomouckého kraje předvedou cvičenci unikátní hromadná vystoupení. Návštěvníci tak mohou spatřit jednu z posledních generálek před celostátním sletem, který se uskuteční začátkem prázdnin v Praze.

„Letošní XVII. všesokolský slet spojuje republiku a regionální slety jsou důkazem, že Česká obec sokolská rozhýbává celou společnost. Na sletu v Přerově čeká návštěvníky strhující podívaná plná energie a nadšených cvičenců. Náš slet je jeden z největších krajských co do počtu cvičenců a slibuje nezapomenutelný den plný krásných choreografií a přátelské atmosféry,“ zve na stadion Petr Douda, starosta pořádající sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy.

Takto to vypadalo na červnovém sletu v Brně:

Fotogalerie: Krajský Sokolský slet v Brně.

Diváci se mohou těšit také na účast Vojenské hudby Olomouc při slavnostním zahájení a průvodu. „Tuto účast musela povolit přímo ministryně obrany,” prozradil Petr Douda. Pro detailní záběry a větší divácký komfort je nachystaná velkoplošná obrazovka. „Krajský slet pro nás všechny znamená tradici, ale také plno starostí a očekávání od druhých, jak úspěšně se s tím letos popereme,“ podotkl Petr Douda.

Během přehlídky lidé zhlédnou jedenáct hromadných skladeb. „Návštěvníci se mohou těšit na silné muže v trojpatrových pyramidách, ale i elegantní ženy, které jsou důkazem toho, že pohyb je především radost. Strhnou je hravé skladby pro školáky a dojmou tříleté děti, které nejen, že se na velké ploše neztratí, ale zacvičí s naprostou samozřejmostí,“ řekl.

Jednou za šest let

Podle starosty České obce sokolské Martina Chlumského jsou regionální slety velmi důležité. Propagují sokolské župy v místě jejich působení a upevňují jejich pozice v rámci kraje. „Sokol se tak dostane do povědomí veřejnosti a osloví nové zájemce o sportovní a kulturní činnost. Návštěvníci zažijí společně s námi atmosféru, která se opakuje jednou za šest let,“ zmínil Martin Chlumský.

Ochutnávku toho nejlepšího ze sokolského výkonnostního sportu a ukázku tradičních a netradičních sportů přinese Sokol Gala v O2 areně. Součástí sletového týdne je i doprovodný kulturní program, který zahrnuje divadelní a pěvecká vystoupení, výstavy nebo pódiová vystoupení v srdci Prahy.

Sletový týden v Praze

Vrcholem bude sletový týden v Praze, který se koná od 30. června do 5. července a z celého Česka na něj dorazí až dvacet tisíc účastníků. Sletový týden zahájí velkolepý průvod historickým centrem, divadelní představení na prknech Národního divadla pod režisérskou taktovkou Bohumila Gondíka a mše v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha.