Teď se konečně symbol vládce moří opět vrátil na své místo – k překvapení Přerovanů ale tentokrát tři hroty trojzubce míří směrem dolů a nikoliv nahoru tak, jako v minulosti.

„Socha Neptuna byla zrestaurována minulý čtvrtek a město ji oficiálně převezme v pátek 3. července. Oprava si vyžádala náklady ve výši 7,5 tisíce korun," uvedla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.Socha vládce moří Neptuna pod městskými hradbami v Přerově má konečně svůj trojzubec. Jenže – v poloze, v jaké nyní je, připomíná spíše vidle.

Vládce moří zvěčňují autoři sochařských děl na různých místech Evropy jinak. Zatímco třeba na soše Neptuna v italské Bologni míří hroty trojzubce k nebi, jiná díla vyobrazují Neptuna s trojzubcem, zabodnutým do vodního tvora.

Trojzubec? Dolů nebo nahoru

„Neptun u hradeb podle mě vypadal dříve důstojněji. Takto připomíná trojzubec spíše vidle. Ale je dobré, že je socha konečně spravená," poznamenal jeden z kolemjdoucích.

Podle zástupců radnice už se památkáři v minulosti ptali, proč má přerovský Neptun trojzubec hroty směrem nahoru, když by měly být – podle ikonografie – směrem dolů.

„Z dobových fotografií jsme zjistili, že Neptun v době, kdy byl ještě umístěný na zámku v Přerově, měl trojzubec otočený směrem dolů. Proto jsme teď, když se socha opravovala, chybu napravili. Kdo, kdy a proč trojzubec obrátil, to už dnes nevíme," řekla mluvčí magistrátu.

Podle ní by měl být trojzubec směrem dolů, protože jím Neptun uklidňuje vody a ochraňuje město. Stejným způsobem je ostatně vyobrazený i na olomoucké kašně.

Barokní skulptura vládce moří se v minulosti už několikrát stěhovala. Původně zdobila Podzámeckou zahradu v Kroměříži, poté byla v roce 1835 převezena do obce Koválovice, a teprve odtud se dostala do Přerova. Ve třicátých letech minulého století zdobil Neptun nádvoří přerovského zámku, po šesti letech byl přemístěn do parku Michalov a o pár let později vyplnil proluku ve Wilsonově ulici. Když byla zastavěna, ocitla se socha pod městskými hradbami. Jenže právě tady se jí zrovna nedaří a stává se častým terčem útoků neznámých vandalů. Naposledy byla socha poničena loni v červnu třemi pachateli – na rozdíl od minulých let se mezi nimi ale našel jeden kajícník, který restaurátorské práce zaplatil.