Barokní sochu, která se nachází pod hradbami u řeky Bečvy v ulici Spálenec, totiž nedávno poškodili vandalové.

A nebylo to poprvé. Právě opakované ničení památky rozvířilo mezi představiteli města debatu, zda by nebylo vhodné sochu přemístit do jiné lokality. Neptun by se tak za poslední tři roky stěhoval už podruhé.

„Původně socha stála v centru města, kde vyplňovala proluku mezi domy ve Wilsonově ulici. Kvůli plánované nové zástavbě však musela být v roce 2005 přemístěna na stávající prostranství v ulici Spálenec,“ připomněla Miroslava Švástová z odboru životního prostředí Magistrátu v Přerově.

Krátce poté, co byla socha usazena na nové místo, se stala terčem nenechavců. Neptunovi někdo ulomil ruce a kovový trojzubec. Oba prvky zůstaly ležet nedaleko sochy.

Stejného činu se vandalové dopustili znovu před necelým měsícem. Tentokrát však kovový trojzubec zmizel. „Do dnešního dne se nám ho nepodařilo najít. V současné době jednáme s památkáři o opravě sochy. Na jakou částku se restaurátorské práce vyšplhají, zatím nevíme,“ řekl Petr Matula z odboru majetku přerovského magistrátu.

Zastáncem přemístění sochy je ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. „Poslední vandalský čin mě nepřekvapil. Za období, co pracuji v přerovském muzeu, je to už nejméně popáté, kdy vandalové toto dílo poškodili,“ svěřil se ředitel Hýbl.

Podle jeho slov by bylo vhodné, aby se socha přemístila na své zcela původní místo, to znamená na nádvoří přerovského zámku, kde stávala už ve třicátých letech minulého století.

O vhodnosti stěhování Neptuna však není přesvědčena například náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková. „Nejsem příliš nakloněna tomu, aby se Neptun stěhoval. Podle mého názoru se na současném místě krásně vyjímá a do této lokality vhodně zapadá. Je sice smutné, že jsou mezi námi tací, kteří jsou schopni památky ničit, ale to, že sochu někam zavřeme, nic neřeší,“ řekla Grambličková.

Podle přerovských strážníků lokalita, v níž se v současné době Neptun nachází, je často vyhledávána teenagery, ale třeba i bezdomovci.

„Prostranství zde skýtá dostatečné soukromí se spoustou laviček, což je ideální prostředí pro požívání alkoholických nápojů. Lidé v opilosti pak snadněji ničí majetek a dopouštějí se různých vandalských činů,“ řekl zástupce ředitele přerovské Městské policie Ladislav Petrovský s tím, že prostranství pod hradbami strážníci hlídají, ale nemohou se věnovat v rámci svých pochůzek výhradně jen této lokalitě.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:

Vandalové poškodili Neptuna