V areálu místního obecního úřadu bude živo, k degustaci zde bude připraveno celkem 217 vzorků.

„Ty vzorky pocházejí primárně ze Slovácké a Velkopavlovické oblasti, to je koncept, který jsme zvolili, abychom posunuli kousek jižní Moravy sem k nám na střední Moravu. Ve vinařských oblastech jsou podobné akce již tradicí, u nás nic podobného nemáme,“ prozradil pořadatel akce Vladimír Matela, který má v Sobíškách vlastní vinohrad s tím, že se tak na Přerovsko vrací tradice z dávných let.

„V Předmostí se také rozrůstají vinohrady, vlastně se navrací tradice, kdy se vinohrady vracejí na Tršickou pahorkatinu. Máme tak myšlenku z minulosti. Záznamy totiž dokazují, že se v této oblasti vinohrady nacházely už ve 13. století a my je teď postupně vracíme zpět,“ doplnil pořadatel.

Hodnotící ochutnávka

Návrat k minulosti byl také mottem prvního ročníku ochutnávky vín v Sobíškách. V pořadí již třetí ročník tak dokazuje, že tento záměr potkal s úspěchem a vínu se na střední Moravě daří. Vystavovaná vína nejdříve prošla hodnocením.

„Hodnotící ochutnávka se uskutečnila minulý týden ve Velkých Pavlovicích v místní šlechtitelské stanici, v sobotu pak bude probíhat výstava. Každý degustátor dostane pohárek s logem a datem ochutnávky a může se pustit do degustace,“ konstatoval Vladimír Matela.

A u dobrého vína samozřejmě nesmí chybět muzika. O hudební doprovod se postará cimbálová muzika, na kterou pak naváže oblíbená kapela Tučéňáci.