Kalamita na Šumpersku

Udržet silnice sjízdné se na Šumpersku dařilo v neděli 11. listopadujen s vypětím všech sil. „Je to kalamita. Pluh projede jeden úsek, a než se vrátí zpátky, není znát, že by tudy projel. Lidi přitom nemají rozum. Když vidí, co se děje, měli by raději zůstat doma, anebo alespoň přizpůsobit jízdu situaci. Ale řada řidičů jezdí, jako by se nic nedělo,“ řekl dispečer šumperského střediska silničářů Vladimír Hrabovský.

Nad Mohelnicí ve směru na Studenou Loučku zablokoval silnici asi na hodinu vzpříčený kamion, další kamiony zůstaly stát nad Novým Malínem a nad Bratrušovem.

„Sháním další traktory, protože s našimi mechanismy silnice nestačíme udržovat sjízdné,“ řekl Hrabovský. Policisté zaznamenali během tří hodin od začátku sněžení čtyři nehody, naštěstí žádnou s vážnými následky. Jesenicku se sněhová kalamita tentokrát vyhnula. V neděliodpoledne tam napadlo pár centimetrů sněhu.

Rekordní počet nehod na Olomoucku

Rekordní počet nehod v nedělizaznamenali také dopravní policisté na Olomoucku, kde začalo hustě sněžit hodinu před polednem. Během odpoledne je řidiči volali k devatenácti nehodám.

„Zřejmě je to letošní rekord, nedělní směnu jsme kvůli tomu posílili na dvojnásobek. Do práce museli nastoupit i zaměstnanci, kteří měli volno. K nehodám vyjížděli také pracovníci obvodních oddělení. Motoristé přesto museli na jejich příjezd dlouho čekat,“ uvedl Jiří Brada z olomouckého policejního ředitelství.

Krátce po patnácté hodině policie v obou směrech uzavřela silnici od koupaliště ve Šternberku směrem na Horní Loděnici. „Uvízl tam čtyřicetitunový kamion naložený vodíkem. Úsek zprovozníme až po jeho vyproštění, což určitě potrvá několik hodin,“ dodal Brada.

Do ulic vyjely také tři sypače a tři multikáry Technických služeb města Olomouce. „Přednostně odklízíme sníh v okolí autobusových zastávek a chodníky před mateřskými školkami. Sněhu napadlo moc, takže jsme zdvojnásobili počet lidí na směně. Šest zaměstnanců jsme stáhli z víkendu,“ řekl dispečer technických služeb.

Závěje na Prostějovsku

Problémy způsobil na Prostějovsku v okolí Konice vítr. „To je problém, protože se začaly tvořit sněhové jazyky, především kolem Drahan a Protivanova,“ popsalnedělní podvečerní situaci vedoucí cestmistrovství v Konici Petr Walter.

"Odpoledne jsme vyjížděli k menším dopravním nehodám,“ potvrdil operační důstojník prostějovské policie. Jedna z nich se stala mezi obcemi Plumov a Vícov. „Pomáhali jsme vyprostit vozidlo. U této nehody bylo jedno lehké zranění,“ informoval Jiří Vrba z prostějovské stanice Hasičského záchranného sboru.

Silničářům zapadl sypač

Přívaly sněhu celé nedělní odpoledne zaměstnávaly také pracovníky Správy a údržby silnic Olomouckého kraje. Kromě vlastní techniky silničáři využili vybavení a zaměstnanců soukromých firem, které mají pro podobné případy předem nasmlouvané.

„U Horní Loděnice jsme museli vyprošťovat jeden z našich sypačů. Zapadl tam také kamion s vodíkem. V tomto úseku jsme na podobné problémy zvyklí. Sloužím už dvacátou zimu, ale nepamatuji se, že by někdy na Martina napadlo tolik sněhu. Občas bývá touto dobou poprašek na Svatém Kopečku, ale přímo ve městě to zvykem rozhodně není,“ řekl dispečer olomouckých silničářů Jaroslav Krempl.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Sníh zaskočil řidiče, policisté vyjížděli k nehodám

Řidiče zaskočil sníh

Meteorologové hlásí sníh a závěje

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika