08:06

V Olomouckém kraji je místy na silnicích rozbředlý či ujetý sníh

Olomouc 6. ledna (ČTK) – Jízdu se zvýšenou opatrností doporučují v pátek silničáři motoristům na většině vozovek v Olomouckém kraji. Na některých leží rozbředlý sníh či ujetá vrstva sněhu. Ve výše položených oblastech místy sněží. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Na rozbředlý sníh motoristé narazí na Šumpersku a Jesenicku na vozovkách, které silničáři ošetřují chemicky. Ujetý sníh pokrývá na severu kraje inertně ošetřované silnice. K opatrné jízdě správci silnic nabádají řidiče i na Přerovsku a Prostějovsku, kde ve vyšších polohách vozovky pokrývá ujetá sněhová vrstva. Viditelnost v regionu místy komplikuje déšť a sněhové přeháňky.(čtk)

SOUVISEJÍCÍ

Silný vítr se na Hané moc neztiší, fučet má i v pátek

V Jeseníkách vichr zastavil i některé vleky

Cesty na Protivanovsku a Konicku zavál vítr sněhem. PODÍVEJTE SE

09:21

V Jeseníkách hrozí pád lavin, vyhlášen je třetí stupeň

Jesenicko– V nejvyšších moravskoslezských horách Jeseníkách vyhlásila v pátek ráno horská služba třetí lavinový stupeň z pětibodové stupnice. Znamená to značné lavinové nebezpečí. Důvodem je současný příval sněhu. Horští záchranáři varují návštěvníky hor, aby se nepouštěli nejen do lavinových katastrů, ale i do ostatních míst mimo turisticky značené cesty. ČTK to řekl šéf jesenické horské služby Michal Klimeš. Třetí lavinový stupeň dnes vyhlásili záchranáři také v Krkonoších.

„Za posledních 24 hodin napadlo 40 centimetrů sněhu, navíc byl silný vítr. V některých lokalitách se ten sníh ukládal ve větších vrstvách. Na horách jsou závěje místy až 1,5 metru vysoké. Z tohoto důvodu jsme dnes přistoupili ke zvýšení lavinového stupně v lavinových katastrech z druhého na třetí lavinový stupeň,“ uvedl Klimeš.

Na horách sněžilo intenzivně dva dny. Horští záchranáři na svých stránkách www.hscr.cz uvádějí, že za za 48 hodin pokrylo hory dokonce až 60 centimetrů nového sněhu. Ten se ukládá zejména na závětrných svazích ve větším množství, kde vytváří na starém sněhu nestabilní vrstvu.

Zástupci horské služby upozorňují, že jde o nejzrádnější situaci. „Je to značné nebezpečí. V žádném případě nedoporučujeme pohyb v těchto lokalitách. Platí to nejen pro lavinové katastry, ale i pro terén mimo turisticky značené cesty v nějakých prudkých svazích. Nedoporučujeme ani sjíždění odlesněných pasek, kde je opravdu možné při zatížení uvolnit masu sněhu a strhnout na sebe menší lavinu,“ dodal šéf jesenické horské služby. Na stránkách horské služby v této souvislosti visí upozornění, že pro nezkušené návštěvníky hor tento lavinový stupeň znamená ukončení túr v nebezpečných oblastech.

V Jeseníkách nyní podle dispečera tamní horské služby na Ovčárně stále sněží, srážky však již nejsou tak intenzivní jako ve čtvrtek. Na horách panuje mlha a teploty se pohybují kolem čtyř stupňů pod nulou. (čtk)

10:58

Trať mezi Hanušovicemi a Starým Městem je stále neprůjezdná

Staré Město – Trať mezi Hanušovicemi a Starým Městem bude zprovozněna v pátek 6. prosince kolem poledne. Informaci potvrdil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

„Jeden strom na koleje spadl ve čtvrtek kolem 13. hodiny, ten se podařilo zanedlouho odstranit. V odpoledních hodinách ale vlivem silného stromu na trať spadly další stromy,“ řekl Pavel Halla.

Do jednoho ze spadlých stromů najel vlak, nehoda se stal čtyři kilometry od Starého Města. Srážka vlaku s překážkou si nevyžádala zranění a ani hmotné škody nejsou velké.

„Cestujícím zajišťujeme náhradní autobusovou dopravu,“ uvedla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. (hak)

13:39

Spadlé stromy na trati na Šumpersku jsou odstraněny, vlaky jezdí

Hanušovice – Železničářům se v pátek v poledne po zhruba 24 hodinách podařilo zprovoznit trať mezi Starým Městem a Hanušovicemi na Šumpersku, kterou ve čtvrtek zatarasilo několik stromů. Na odstraňování překážek pracovali i v noci a pokračovali během dnešního dopoledne. Škody budou v řádu desetitisíců korun, řekl dnes ČTK mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. Brzy ráno stromy popadaly i na trať mezi Ramzovou a Ostružnou.

„Na trať u Starého Města spadlo postupně několik stromů, to situaci zkomplikovalo. Oproti očekávání se tak práce protáhly. Zhruba od 12:00 je provoz obnoven,“ uvedl Halla.

České dráhy na trase zajišťovaly náhradní autobusovou dopravu. Jejich mluvčí Kateřina Šubová potvrdila, že nejde o zvlášť frekventovanou trať. Vlaky tam jezdí ve zhruba hodinových intervalech.

V pátek po 04:00 stromy spadly i na železniční trať mezi Ramzovou a Ostružnou. Překážky se ale podařilo odstranit po zhruba 40 minutách.

Počasí ve čtvrtek komplikovalo situaci také silničářům a motoristům. Hasiči vyjížděli k více než 20 případům, zejména likvidovali spadlé stromy či větve. Od půlnoci do dnešního rána už zaznamenali jen dva výjezdy. (čtk)

ČTK + ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU