„V průběhu loňského roku jsme zaznamenali zvýšený počet případů domácího násilí, ale i trestných činů, páchaných na dětech a mladistvých,“ shrnul zástupce vedoucího přerovského územního odboru policie David Kalina.

Podle něj patří k nejčastějším jevům týrání svěřené osoby, žijící ve společné domácnosti, ale i případy mravnostního rázu. „Ať už se jedná o pohlavní zneužívání či znásilnění. Co se týče této problematiky, je Přerov jednoznačně nejzatíženějším územním odborem v kraji,“ řekl.

Podle šéfa přerovské policie Martina Lebudšky došlo i k výraznému nárůstu případů násilí, páchaného na dětech.

„Je to dáno společenským klimatem. Pachatelé si často vybíjejí svou frustraci právě na dětech,“ vysvětlil. Řada žen už ale ztratila zábrany a nebojí se o svých potížích mluvit. Ve srovnání s minulými lety mají totiž více možností, jak svou situaci řešit.

Kromě institutu vykázání agresora na deset dní ze společné domácnosti se týrané ženy naučily kontaktovat Bílý kruh bezpečí, různá intervenční centra spolupracují i se sociálním odborem magistrátu. „Policisté navíc úzce spolupracují s probační a mediační službou, jejíž pracovníci zprostředkují jednání pachatele s poškozeným a domluví se na náhradě škody a ukončení stíhání narovnáním,“ dodal.

Hranický případ

Není pravidlem, že musí být obětí týrání pouze žena nebo dítě. Časté je i násilí, páchané na seniorech a poškozeným může být i muž. Agresivní jednání se přitom neodehrává jen mezi manželi, kteří spolu žijí pod jednou střechou. Přibývá i případů, kdy jeden z partnerů nezvládne rozchod, a tomu druhému pak udělá ze života peklo. Takový případ řešili na sklonku minulého roku kriminalisté v Hranicích.

Třiapadesátiletý muž si chtěl vyřídit účty se svou bývalou družkou a zamkl ji v provozovně. „Žena chtěla místnost opustit a muž ve snaze zabránit jí v tom vytáhl nůž o délce čepele 21,5 centimetrů. Ženu deptal tak, že ohrožoval nožem ji i sebe,“ popsala přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Na její prosby a pláč, aby ji pustil, nereagoval a nakonec ji zranil na pravé ruce. „Způsobil jí nožem řeznou ránu o délce dva centimetry. Neustále ji přesvědčoval, aby se k němu vrátila a obnovila s ním vztah,“ vylíčila. Přesvědčování se později změnilo ve vyhrožování a agresor tvrdil, že oba zabije.

Nůž, kterým ohrožoval svou bývalou družku třiapadesátiletý muž v Hranicích. K případu došlo na skloňku roku 2011. Zdroj: Policie ČR

Zachránilo ji až komando s beranidlem

Policisté přivolali dokonce na místo vyjednavače, kterému se ale nepodařilo pachatele přesvědčit, aby ženu propustil, a nechal ji svobodně odejít. Odlákat jeho pozornost se podařilo až za pomoci lsti.

„Ženu nakonec vysvobodila ze zajetí zásahová jednotka, která toho okamžiku využila a beranidlem vyrazila dveře,“ popsala šťastný konec.

I když se násilník bránil zadržení, policisté ho pod pohrůžkou použití střelné zbraně a donucovacích prostředků zpacifikovali. Muž byl obviněn z trestných činů vydírání, nebezpečného vyhrožování, omezování osobní svobody a nebezpečného pronásledování, za což mu hrozí až osm let vězení.