„Objekt je nutné zateplit, vyměnit okna a dveře. Počítáme také s výměnou elektrorozvodů, topení či dochlazování a v plánu je i vybudování toalet pro invalidy, nové větrání a osvětlení,“ přiblížil přerovský primátor Vladimír Puchalský (SpP).

Exteriér jednatřicet let staré budovy se dočká výrazné proměny. Hlavní vstup do smuteční síně se opticky rozšíří zkrácením příčných zdí a ve vstupní hale je navržena renovace schodiště. V provozní části se zmenší technická místnost a vznikne sklad uren, který už je nedostačující.

Síni bude vévodit světlý dub a pískovec

Interiér podle návrhu architekta Pavla Kleina z brněnské projekční kanceláře KT architekti se upraví tak, aby působil světlým dojmem. Smuteční síni budou vévodit přírodní tóny světlého dubu a pískovce, kombinované s prosklenými částmi. Světlé dřevo bude i na obkladu podhledu smuteční síně, ve stejné barvě budou lavice a stěny.

Katafalk má být nově umístěn na pódiu - stupni, který jasně vymezí diskrétní prostor. Obložení je ze šedého mramoru, pozadí katafalku bude tvořit dýhovaná příčka, v jejímž středu se otevřou posuvná mosazná dvířka s plastikou na téma slunce.

„Mosazné prvky v matně zlaté barvě evokují tradice a hodnoty předků a dobře zapadají do moderního pojetí architektury síně,“ vysvětlil svůj záměr architekt.

Asfalt nahradí žula, přibude i zenová zahrada

Úprav se dočká i okolí smuteční síně. Popraskaný asfalt nahradí šedá žulová dlažba a schodiště dostane nové žulové stupně i zábradlí. Vymění se lavičky, odpadkové koše i osvětlení.

„Na západní straně vznikne zcela nový venkovní prostor s dominantou zvonice, kterou budou míjet lidé, vycházející ze smuteční síně,“ doplnil Pavel Gala z přerovského magistrátu.

Mezi obřadní síní a vstupem pro rodinné příslušníky je navržena také meditační zenová zahrada - a další pak bude mít své místo i v atriu.

Po dobu stavebních úprav se ve smuteční síni nebudou moci konat obřady. „Už nyní proto hledáme alternativy, kam je po dobu rekonstrukce přemístit,“ uzavřel jednatel přerovských technických služeb Bohumír Střelec.