Chování řidičů se ve srovnání s předchozím obdobím výrazně změnilo k lepšímu. Podle policistů je hlavním důvodem úprava legislativy, ale také fakt, že došlo k modernizaci některých kritických úseků silnic.

„Například na kdysi vyhlášené křižovatce smrti U Jakuba v Drahotuších se poté, co zde byl vybudován rondel, nehodovost výrazně snížila. Stejný pokles nehod jsme zaznamenali i na další kritické křižovatce – U Smrku v Hranicích,“ uvedl konkrétní příklad šéf přerovského dopravního inspektorátu David Štěpánek.

Statistiky ale ukazují pozitivní trend ve všech ukazatelích.

„Zatímco v roce 2008 jsme měli na Přerovsku celkem 1672 nehod, loni jich bylo o pět set méně – a to 1172. V loňském roce zemřelo na silnicích třináct lidí, rok předtím jich ale bylo dvacet. Ubylo i těžkých zranění – oproti předloňským 83 osobám je jich za rok 2009 „jen“ 54,“ upřesnila přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Ještě předloni zavinila dopravní kolizi téměř stovka opilých řidičů, naproti tomu údaje z loňska ukazují na pokles o 22. Mnohonásobně méně vybrali policisté také na pokutách – v roce 2008 to bylo 1,6 milionu korun, o rok později už jen 239 tisíc.

„Jediné, čeho loni přibylo, jsou nehody, zaviněné cyklisty, “ doplnil šéf dopravního inspektorátu David Štěpánek.

Hlavním důvodem tak razantního poklesu je podle něj jednoznačně nová legislativa, která vstoupila v platnost loni v lednu.

Nedání přednosti: 109 havárií

Podle ní totiž už totiž řidiči nemusí přivolat na místo havárie policii, pokud způsobená škoda nepřesáhne částku 100 tisíc korun, nehoda nezpůsobí někomu z účastníků újmu na zdraví a nedojde při ní ke zničení majetku třetí osoby.

„Důvod optimistických statistik je jasný, řidiči se většinou sami dohodnou a na místě vyplní euroformuláře,“ řekl Štěpánek. Svou roli ale sehrál i bodový systém, díky němuž se musejí mít řidiči více na pozoru, jinak by jim hrozilo odebrání průkazu.

Nejčastější příčinou nehod byl loni nesprávný způsob jízdy – a to v celkem 433 případech.

„Pod tuto kategorii spadá třeba telefonování za jízdy, nepozornost při řízení a nebo nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi auty. Nedání přednosti zavinilo havárii ve 109 případech a nepřiměřená rychlost v 74,“ uzavřela přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.