„Přijeli, strom pokáceli a naporcovali na ideální díly do krbu. Ještě večer si nařezaný kmen odvezlo osobní auto s vozíkem,“ popsal Jiří Klement. Obyvatele domu prý o kácení nikdo předem neinformoval.

„Město přitom schválilo vnitřní předpis, podle kterého by měl být záměr zveřejněn na webových stránkách, strom označen, a lidé by měli mít možnost se k tomu vyjádřit. Nic takového se ale nestalo,“ stěžuje si.

Podle vnitřního předpisu města o posuzování návrhů na kácení má být seznam všech dřevin včetně fotografií a údajů, jako je název ulice, parcelní číslo, katastrální území či GPS souřadnice, pro potřeby lidí zveřejněn na webu města.

Odlišení barevnou značkou

Veřejnost se může k návrhům na kácení stromů vyjádřit a kmeny stromů, o nichž se aktuálně jedná, mají být odlišeny barevnou značkou. Stromy, navržené ke kácení, dostanou žlutou barvu. Po vydání rozhodnutí se pak dřeviny označí tak, že ty, jež jsou určené ke kácení, dostanou červené označení.

„Nic z toho se ale nedělo. Smrk označen nijak nebyl, a když jsme se úředníků ptali, proč, tak jsme se dozvěděli, že na označování nejsou lidi,“ pozastavuje se nad tím Jiří Klement.

Proč šel k zemi podle úředníků?

Podle Svatavy Doupalové z přerovského magistrátu byl smrk pokácen na základě stížnosti obyvatele domu, kterému vadilo, že stíní.

„Uvedl, že strom zasahuje do balkonu, a větve při větším větru narážejí do okna. Shledala jsem, že je stížnost oprávněná a věc byla projednána i komisí životního prostředí,“ řekla.

O kácení smrku rozhodoval orgán ochrany přírody a z jeho vyjádření vyplývá, že měl smrk mělký a plochý kořenový systém.

„Při větrném počasí nelze s ohledem na slabší kořenový systém vyloučit jeho vývrat, čímž může být pro své okolí provozně nebezpečný,“ uvádí se ve stanovisku odboru Stavebního úřadu a životního prostředí přerovského magistrátu, který kácení smrku povolil.

Zmizel další smrk

Obyvatelé domu v Želatovské ulici zažili jen o několik měsíců později další překvapení. K zemi šel i další vzrostlý smrk v této čtvrti - a opět bez předchozího oznámení.

„Pokáceli ho předevčírem. Nacházel se u chodníku dál od domu. Nemohl tedy nikomu vadit, a naopak vytvářel příjemný stín a mikroklima. To nás naštvalo,“ řekl Jiří Klement s tím, že s kácením dřevin nesouhlasí většina obyvatel domu.

Druhý ze smrků, který šel k zemi, byl podle úředníků ve špatné kondici.

„Byl suchý a opadaný. V rámci správy a údržby se tyto suché stromy odstraňují kvůli napadení kůrovcem. I v lesích se podle lesního zákona stromy, napadené kůrovcem, musejí odstraňovat,“ vysvětlila Svatava Doupalová.

Obyvatelé Želatovské ulice se ale obávají toho, že kácení v jejich klidné čtvrti hned tak neskončí. Smrků je tu totiž více.

„Pokud by to mělo dál pokračovat, obrátíme se se stížností přímo na primátora města,“ uzavřel Jiří Klement.