Znečištění polétavým prachem, pro který platí limit 50 mikrogramů na metr krychlový, se ve čtvrtek pohybovalo nad 120 mikrogramy na metr krychlový.

„O situaci jsme informovali také na světelných tabulích, na webu města, na kabelovce a zprávu jsme rozeslali i do škol a školek v Přerově,“ uvedl Jaroslav Čagánek z odboru životního prostředí přerovského magistrátu.

O tom, zda vyhlásit výstražnou informaci obyvatelům, nerozhoduje jen aktuální stav ovzduší, ale také předpovědi pro další dny. A ani ty nejsou příznivé.

„Na Přerovsku očekáváme bezvětří nebo jen velmi slabý proměnlivý vítr, a to až do soboty. Teprve během víkendu by se mohla situace trochu zlepšit, snad k tomu přispějí očekávané srážky,“ poznamenala meteroložka Barbora Tobolová z ostravského pracoviště Českého meteorologického ústavu.

V Přerově ve čtvrtek platil šestý, to je nejhorší stupeň znečištění.

Dopoledne a brzy odpoledne bylo srovnatelné ovzduší jen v Moravskoslezském kraji, žádné město jinde v Česku podobně špatné hodnoty nenaměřilo.

Po třetí hodině odpolední dostal „šestku“ i Prostějov s více než 100 mikrogramy polétavého prachu na metr krychlový.

Ještě letos by se Přerované o špatném stavu ovzduší měli dovědět i z dalšího zdroje. Tím jsou výstražné esemesky, které magistrát chystá.

„Během několika málo měsíců bychom mohli zahájit registraci občanů a systém esemesek rozjet,“ dodal Čagánek.