Vůbec nejhorší byla situace v noci na čtvrtek, kdy prašnost výrazně vzrostla a dosáhla hodnoty 150 mikrogramů na metr krychlový. Povolený limit je přitom 50 mikrogramů na metr krychlový.
Ani přes den se situace výrazně nezlepšila – ve čtvrtek v deset hodin dopoledne ukazovala měřící stanice ovzduší u kina Hvězda hodnotu 132 mikrogramů na metr krychlový. Podle mapky Českého hydrometeorologického ústavu už je hůře jen na Ostravsku.
„Množství polétavého prachu v ovzduší je na vysoké úrovni po celé Moravě. Obyvatele našeho města, kteří jsou zapojeni do systému varování, jsme už o situaci informovali formou sms zpráv," uvedl Pavel Juliš, šéf odboru Stavebního úřadu a životního prostředí přerovského magistrátu.
Zejména lidé se sníženou imunitou, senioři a děti by měli v těchto dnech omezit pohyb venku, zvláště pak v ranních a večerních hodinách.
„Doporučujeme větrat pouze krátce a posilovat imunitu pravidelným přísunem vitamínů," radí.
Pokud je to možné, měli by dát Přerované přednost městské hromadné dopravě před osobními auty a především nespalovat v kamnech nekvalitní odpady, které kvalitu ovzduší ještě zhoršují.
Protože panuje už delší dobu inverzní charakter počasí – kdy na horách svítí slunce a teploty se pohybují i kolem 15 stupňů Celsia, zatímco v nížinách je chlad a smog, je ideálem vycestovat na víkend právě do hor.
A jaký je podle meteorologů předpokládaný vývoj?
Na území Moravskoslezského i Olomouckého kraje se aktuálně pohybují hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu mezi 32 a 144 mikrogramy na metr krychlový s nejvyšší hodnotou na stanici Věřňovice. Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní.
„Nepředpokládáme, že by v následujících dnech došlo k výraznému zlepšení, spíše naopak," konstatoval Pavel Juliš. Město bude občany města o vývoji smogové situace pravidelně informovat.