„Smlouva je těsně před podpisem u pana ministra a na mou žádost mi byl zaslán její koncept. Obdržel jsem ho v těchto dnech a postoupím jej panu primátorovi, aby zadal smlouvu na analýzu právnímu odboru. Nepředpokládám ale, že k ní bude mít město výhrady," uvedl radní Petr Vrána (ANO).
Ministerstvo obrany by chtělo prodej Strojaře uzavřít do konce letošního roku.
„Také za nás platí – čím dříve, tím lépe," konstatoval radní.
O dalším využití Strojaře se diskutovalo i na pondělním jednání městského zastupitelstva. Přerovem se totiž šíří nepodložená fáma o tom, že by měla v objektu vzniknout sociální ubytovna.
Radní to ale razantně popřeli s tím, že hodlají ubytovací kapacity v první fázi nabídnout pouze firmám, které potřebují zajistit bydlení pro své zaměstnance na stavbách. Důvodem je, aby se podařilo uhradit alespoň částečně náklady na provoz objektu.
„Možností na využití je ve hře stále několik, ale dokud nemáme v ruce projekt, chceme, aby ve Strojaři bydleli dělníci, kteří budou pracovat na stavbě dálnice. V tomto směru jednáme i s firmami a chtěli bychom vstoupit do jednání rovněž se zástupci Českých drah, protože se chystá intenzifikace železnice,"zmínil Petr Vrána.
„Je naprosto jasné, že jsme o Strojaři nikdy neuvažovali jako o sociální ubytovně – tento objekt jsme koupili právě proto, abychom takovému využití předešli. V ubytovně ale mohou pobývat třeba stavaři na železnici a další dělníci," mírnila obavy také radní Helena Netopilová (SpP).
Přítomné na jednání zajímalo, zda se město hodlá bavit o svých plánech s občany.
„Uskuteční se na téma využití Strojaře veřejná diskuse? Určitě by o ni měli zájem lidé, kteří žijí v okolí. Rádi by se dozvěděli, co bude dál," navrhl třeba Jakub Navařík.
Jasná vize není
Město prý s veřejnou debatou na toto téma nemá problém. Jasná vize, jak se Strojařem v budoucnu naložit, ale zatím není.
„Opět je ve hře všechno, kromě demolice. Samozřejmě nechceme, aby se využití tohoto objektu nějak dotklo životního komfortu občanů, a tak s nimi o tom budeme jednat," podotkl Petr Vrána.
Z původních návrhů, které schvalovalo zastupitelstvo, se jeví jako nejvíce reálné využití devítipatrové budovy pro potřeby bydlení – a to buď seniorů nebo mladých lidí.
Nákladná rekonstrukce a přebudování na sídlo magistrátu je naproti tomu spíše bez šancí.
„Dotační tituly jsou pro nás prioritou, abychom mohli v budoucnu s objektem naložit například tak, že zde ubytujeme seniory a mladé lidi," uzavřel.