I přesto nemá spousta místních povědomí o tom, čemu přesně se v organizaci věnují, i když jejich rozsáhlá pomoc drogově závislým stojí rozhodně za pozornost. „Soustavně se snažíme o profesní růst a zkvalitňování naší péče,“ říká ředitelka přerovského centra Ivana Smětalová.

Čím přesně se KAPPA-HELP zabývá?
Naším hlavním posláním je pomoc lidem, kteří se dostali do nepříznivé sociální situace a hrozí jim vyloučení na okraj společnosti. Kromě toho se také snažíme působit preventivně, předcházet sociálnímu vyloučení, vzdělávat veřejnost i jednotlivé profesní skupiny, zejména v oblasti školství. Naše hlavní programy jsou kontaktní centra v Přerově a Hranicích a terénní programy pro osoby ohrožené návykovým chováním, uživatele drog a jejich rodinné příslušníky, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, programy primární prevence, vzdělávací programy poradna pro problematiku závislostí.

Závislí lidé za vámi do center sami docházejí nebo je i oslovujete?
Práce v terénu je důležitou a nezbytnou součástí. Terénní programy probíhají ve čtyřech městech: v Přerově, Hranicích, Lipníku nad Bečvou a Kojetíně. Naši pracovníci se zabývají monitorováním otevřené i skryté drogové scény a jejich práce spočívá v tom, že oslovují naše potenciální klienty a buď s nimi pracují přímo v terénu nebo je odkazují na naše kontaktní centra.

Kolik pracovníků do terénu posíláte? close zoom_in

U nás pracují tři na různý typ úvazku a pomáhá nám i dobrovolník.

Jak se mezi drogově závislé dostanou?

Existuje několik různých metod. Ale většinou na sebe pracovník klienty postupně nabaluje. Nakontaktuje jednoho uživatele, ten o tom poví kamarádovi, a tak se to šíří dál ve skupině.

Spolupracujete i s rodinami a blízkými drogově závislých?
Ano. Nabízíme poradenství a podporu především rodičům, jejichž dítě je závislé, nebo má problémy s drogou. S rodiči u nás pracuje psycholog a terapeut, který se zaměřuje právě na poradenství i dlouhodobou terapeutickou­ práci.

Rodiče za Vámi sami přijdou?
Většinou ano. To, že je dítě závislé na drogách zjistí ve většině případů zhruba po dvou letech, kdy už není dítěti jen tak lehké pomoci. Většinou se na nás rodiče obrací právě v této fázi zjištění. Nebo je k nám někdo odkáže.

Jaká droga se v Přerově a okolí nejčastěji vyskytuje?
Nejčastěji je to pervitin, ale teď s příchodem léta jsou to opiáty. V okolí se sadí hodně makových polí a v tomto období je to opravdu obrovský problém. V užívání pervitinu jsme na zhruba stejné hranici, na které se pohybuje celorepublikový průměr, ale jinak se užívání návykových látek obecně zvyšuje.

Jak staří jsou klienti vašeho centra?
Máme tu případy, kdy přijdou rodiče s tím, že už jejich šestnáctileté dítě bere drogy. Ale věkový průměr je pětadvacet let a chodí k nám i několik lidí, kterým je přes čtyřicet.

S čím klienti chtějí nejčastěji pomoci?

Je to opravdu individuální. Někdo přijde s tím, že si chce jít vyměnit jehly, protože se od terénního pracovníka dozvěděl, že je nebezpečné si jednou jehlou aplikovat drogu vícekrát nebo si ji půjčovat s kamarádem. Někdo nás vyhledá, protože bere dlouhodobě, a chce přestat a neví jak dál. Řada klientů řeší problémy s bydlením, s prací, s registrací na úřadech. Problémů, které řešíme, je celá škála.

Jak to v praxi vypadá?
Klienti nebo rodiče přicházejí přímo do kontaktního centra s něčím konkrétním, co by chtěli řešit, nebo s nimi pracovníci hovoří o tom, co by potřebovali a snaží se nabídnout, nebo zprostředkovat potřebnou pomoc. Klientům předávají informace o tom, jak pečovat o své zdraví, jak se chránit před přenosnými chorobami, jak se chovat zodpovědně, aby neohrožovali své okolí a podobně. Rodiče si většinou sjednávají schůzky telefonicky, nejvíce využívají poradenství a terapie.

Přerovský deník|Propagujte i svojí stránku