VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šmejdi dál útočí na emoce seniorů. Jaké používají praktiky? Jak se bránit?

Olomoucký kraj /ROZHOVOR/ – Když se poprvé chtěla mladá psycholožka Romana Mazalová „vetřít" na předváděcí akci, aby zkoumala praktiky, které prodejci uplatňují při prodeji nepotřebných předražených věcí důchodcům, nepochodila. „Měla jsem pozvánku, ale vyhodili mě. Prodejce mi tykal a říkal mi ‚tohle je pro úplně jiné lidi, než jsi ty, kočičko, sem vůbec nepatříš'," vzpomněla si žena, která se rozhodla zaměřit právě na problematiku takzvaných šmejdů.

5.4.2016
SDÍLEJ:

Šmejdi. Ilustrační fotografie.Foto: Deník/ Jiří Sejkora

První a ani následný druhý neúspěch neodradily osmadvacetiletou absolventku psychologie na Univerzitě Palackého v Olomouci (na snímku vpravo) od jejího výzkumu.

Když se na další akci navlékla do šusťáků, uspěla, ale jen částečně. Do sálu ji pustili, ovšem vzápětí ji vyhnali.

Psycholožka Romana Mazalová

Psycholožka Romana Mazalová. Foto: Eva Hobzová

„Usmála jsem se a prodejce mě vyhodil, protože jsem měla prý moc bílé zuby," popsala další zkušenost. Nakonec nad situací vyzrála, začala na akce chodit jako doprovod své babičky.

V roce 2013 měl premiéru dokument Šmejdi, na kterém spolupracovala se Silvií Dymákovou. Šmejdi jsou o tom, jak senioři podléhají praktikám nepoctivých obchodníků.

Zásadní způsob, jak odolat, je přitom podle Romany Mazalové skutečnost, aby si senioři uvědomili, že je nikdo neochrání, musí si pomoct hlavně sami, a to tím, že budou umět říkat ne.

Jak vypadala první předváděcí akce, na kterou jste s babičkou šly?
Byla strašná, asi nejhorší, na kterou jsem se kdy dostala. Prodejce řval, říkal, že pokud si lidé nekoupí deky, umřou jim vnoučata, protože mají v peřinách roztoče, kteří je koušou. Muž byl dost výrazně potetovaný a tvrdil, že je kardiochirurg z pražského IKEMu.

Co na to říkala vaše babička?
To bylo vůbec nejhorší. Po této asi šestihodinové masáži mi řekla: Co máš? Vždyť to nebylo tak hrozné. Dneska ještě byli docela v pohodě, bývá to mnohem horší. To mě ještě víc vyburcovalo, řekla jsem si, že se s tím musí něco udělat.

Jaký typ lidí je pro šmejdy nejsnazší cíl? Kdo je nejohroženější?
Moje studentka na toto téma dělala diplomovou práci. Obecně se jedná o člověka z menšího města, s nižším vzděláním, obvykle jde spíše o ženy, vdovy, které nemají žádné speciální sociální či jiné vyžití. Ale úplně jednoznačně se ohrožení senioři definovat nedají.

Akce se stále více maskují

Mění se nějak tyto skupiny?
Ano, zatímco dřív chodila na předváděcí akce poměrně typická skupina, dnes lidé mnohdy ani netuší, že jdou na předváděcí akci. Ty se totiž stále více maskují. Senioři tak očekávají, že si jdou převzít výhru nebo že absolvují zdravotnickou prohlídku.
V dokumentu Šmejdi byl zachycen příběh ženy, která s vámi spolupracovala, vždy tvrdila, že už na předváděcí akci nepojede, ale nakonec stejně šla.

Lidé se nepoučí?
Do jisté míry je to jeden z charakteris¬tických znaků závislosti. Senioři mají dojem, že mají nad situací kontrolu, podléhají dojmu, že když nebudou chtít, nepojedou. Opakovaně v tom však selhávají. Používají i další triky, například před blízkými zatajují, že na předváděcí akce jezdí, pokud něco podepíší, tak to nepřiznají. Často se setkáváme s tím, že když senior zemře a děti potom spravují jeho pozůstalost, zjistí, že nakoupil spoustu věcí, aniž by o tom rodina věděla.

Jak je možné se z kolotoče předváděcích akcí vymanit?
Zásadní problém je, že pokud člověk někdy v životě řeší situaci, tak kromě toho, že se zabývá tuto konkrétní, buduje si také repertoár chování. Takže pokud byl důchodce někdy na předváděcí akci a někdo na něj křičel a jemu pomohlo to, že podepsal smlouvu a odměnou mu pak bylo to, že jej prodejci nechali na pokoji a ještě ho pochválili, tak si vytvoří novou zvykovou smyčku. Podepíše a má klid. Tuto strategii pak uplatňuje opakovaně, když se dostane do stejných nesnází. Jediná obrana tedy je na předváděcí akci nejezdit.

Čím to je, že současní senioři nemají vůli odporovat, říct ne?
Byli vychovávaní v době, kdy důležitou roli hrála autorita, tedy rodiče, učitelé. O ničem se nedebatovalo. Prodejci se proto ladí na vlnu totální autority, čímž veškeré diskuze utnou. To dělají třeba tak, že se seniorům nedívají do očí, neodpovídají jim na otázky, reagují proti otázkou, povyšují se, ponižují je.

Fenomén předběžného závazku

Jaké další taktiky prodejci uplatňují?
Využívají fenoménu předběžného závazku. Zeptají se lidí, jestli se jim zboží líbilo. Senior není zvyklý na to, že má mluvit před větší skupinou lidí, takže aby měl klid, řekne, že ano. Prodejce pokračuje otázkami na to, co se mu líbilo. Senior reaguje, ale nedovolí si oponovat. Vzápětí přijde prodejce s tím, že „když se vám produkt tak líbil, dám vám ho se slevou", pak vyzve ostatní k potlesku. Seniorovi je náhle hloupé, po tom, co věc chválil, couvnout.

Jaký je vlastně charakter prodejců? Kdo se k něčemu takovému upíše?
Moje první reakce byla taková, že prodejci jsou jednoznačně ti zlí, nemorální. Ale jak jsem postupně začínala do problému více pronikat, trochu jsem názor změnila. Když jsem se s některými setkala, zjistila jsem, že jsou vlastně zmanipulovaní úplně stejně jako senioři, ale jinými metodami. Často ani netuší, co je čeká.

Jak vypadá nabídka na práci takového prodejce?
Většinou se v letáku píše, že firma hledá obchodního zástupce. Když se někdo přihlásí, třeba mladý kluk, který právě dokončil školu, okamžitě ho zapojí. Začnou mu říkat, že školení už běží, že se musí rychle připojit. Rychle mu podstrkují smlouvu a naženou ho do školící místnosti. Školení je motivované na výkon, peníze a zisk. Mladík má vidinu toho, že si vydělá třeba sto tisíc měsíčně, ukáží mu úplně nový svět a zmanipulují ho. Navíc jeho kolegové ho stále přesvědčují, že je to normální. Jejich svět se mění, vše se točí kolem prodeje. Dělají si z toho legraci. Seniory nenazývají lidmi, pro ně jsou to rodné číslo, peněženka a podpis. Míra toho, jak moc je člověk schopen a ochoten podvádět, se mění.

Nabírali i bývalé vězně

Jakými jinými způsoby firmy hledají prodejce?
Setkala jsem se i s případy, kdy přijímali lidi, které propustili z vězení. Slíbili jim, že jim dají všechno, oblek, auto. Za to chtějí, aby pro ně bývalý vězeň pracoval. A když si po nějaké době člověk řekne, že takovou práci dělat nechce, vše, co mu dali, chtějí zpátky.

Co odpovídají na konkrétní otázku: jak jste tohle mohl dělat?
V podstatě přehazují odpovědnost na ostatní. Jeden řekne, že neškolil, že jenom hlídal dveře, aby lidé nemohli odejít. Ten, kdo školil, zase argumentuje tím, že nepodepisoval smlouvy. Každý sám sebe vnímá jako článek v řetězci, ale má zároveň dojem, že neudělal konečné rozhodnutí.

Jet na převáděcí akci přece nemusí hned znamenat, že na ní nakoupím?
Senioři na otázku, proč na předváděcí akci jedou, odpovídají, že je to pro ně výlet, že se dostanou do společnosti jiných lidí a seznámí se s nejmodernějšími technologii. Jenom půl procenta lidí uvedlo, že chtějí něco koupit. Přitom asi 80 procent ve skutečnosti nakoupilo, a to v řádu tisíců i desetitisíců korun.

Nakupte pro vnoučata

Není takové utrácení v kontrastu s tím, že senioři obchází všechny supermarkety a nakupují zboží ve slevách?
Senioři jsou ze své podstaty velmi šetrní. Za sebe nejsou ochotní utratit vůbec nic. Jenomže prodejce jim řekne, že nenakupují pro sebe, ale třeba pro vnoučata. A to je na tom právě to nejvíc neetické. Kromě toho se prodejci pokouší zaměřit na to, kolik senior ušetří, ne kolik zaplatí. Nabízí speciální slevy, jenom konkrétním lidem mezi čtyřma očima.

Jaké jsou nejčastější argumenty prodejců, proč by si měli senioři výrobek koupit?
Útočí na jejich největší hodnoty, tedy na zdraví a rodinu. Buď jim říkají, že když si danou věc koupí, budou zdraví, nebo jim opakují, aby výrobkem „obdarovali" své nejbližším že získají něco, co po nich zůstane, co má trvalou hodnotu. Jedním slovem tedy útočí na jejich emoce. Nejsilnější emocí člověka je strach, pokud se jim podaří seniora vystrašit, koupí si cokoli. Hrozí důchodcům, že zemřou oni nebo jejich blízcí. Navíc senioři jsou na předváděcí akci unavení, mají žízeň, prodejci je nepouští na toaletu. Podepsáním smlouvy se vykoupí z těžké situace.

Používají se na předváděcích akcích ještě nějaké finty?
Prodejci například tvrdí, že sice mají skvělé zboží, ale že si ho vlastně nikdo nemůže koupit, protože zboží je nedostatkové. Pokud člověku někdo něco odepře, reakce je taková, že to okamžitě chce. Potom prodejce náhle řekne, že někdo by mohl mít to štěstí a získat nedostatkové zboží. Senioři jsou z doby svého produktivního věku, tedy období komunismu, zvyklí na to, že veškeré zboží bylo nedostatkové, stály se na něj fronty. Když už se k němu člověk dostal, musel si koupit do zásoby. To zneužívají prodejci na předváděcích akcích.

Nejvíc lákají vysavače a hrnce

Jaké zboží je pro seniory největším lákadlem?
Na jedné předváděcí akci se nabízí i pět výrobků v různých cenových hladinách, aby si každý mohl z něčeho vybrat. Typicky se prodávají vysavače, indukční plotny, hrnce, nože. Tyto výrobky se nikdy nenazývají svými skutečnými jmény. Například vysavači prodejci říkají striktně třeba čistící jednotka. Protože když člověk poprvé kupuje nějaký výrobek, nastaví si cenovou kotvu. Tedy vysavač stojí zhruba čtyři tisíce korun. Proč by si tedy tu samou věc kupoval za šedesát tisíc? Prodejce se tudíž snaží vzbudit dojem, že se jedná o něco zcela jiného a že to danou vysokou cenu skutečně má.

Pokud už se stane, že senior na předváděcí akci nakoupí, ale vzápětí chce couvnout. Co by měl udělat?
Určitě by měl okamžitě kontaktovat někoho blízkého, mladšího. I kdyby podvedený důchodce věděl, jak se od kupní smlouvy odstupuje, je dobré na to nebýt sám, člověk potřebuje psychickou podporu. Potom sepsat odstoupení od kupní smlouvy. Senior přímo na místě neplatí, jenom podepisuje smlouvu. A i když se mnozí uklidňují tím, že ji následně zruší, nebývá to jednoduché. Firmy zanikají, bývají v likvidaci a podobně.

Od okamžiku, kdy se problematika šmejdů dostala do médií, vznikl dokument, zlepšila se nějak situace?
Možná už jsem trochu skeptická, ale nemám ten dojem. Zlepšila se informovanost seniorů. Ale nemůžeme očekávat, že skupina podvodníků, která je zvyklá si takovým způsobem vydělávat neuvěřitelné sumy peněz, ze dne na den zmizí. Navíc stále vymýšlí nové strategie, jsou krok před námi. Ani legislativní úpravy nejsou řešením.

Co mohou udělat rodiny seniorů, aby se jejich blízcí nestali obětí šmejdů?
Všímat si jich. Zásadní je s nimi o problematice mluvit, ptát se, jestli na předváděcí akce chodí nebo ne. I když babička slíbí, že na akce nepojede a dodrží to, může podvodník přijít k ní domů a tvrdit, že je kamarád vnuka a že ho posílá pro peníze. V takových vypjatých emocionálních situacích jdou všechna předsevzetí stranou. Proto je dobré určit si základní poučky. Například že senior má nejprve zavolat, než cokoli podepíše, než si pustí někoho cizího do bytu. Pak si ovšem člověk musí udělat na takové rozhovory čas.

Psycholožka Romana MazalováRomana Mazalová
Má 28 let.
Žije ve Vyškově.
Absolvovala obor Psychologie na Univerzitě Palackého v Olomouci.
Na problematiku předváděcích akcí a seniorů psala diplomovou i rigorózní práci.
Na Univerzitě Palackého v Olomouci momentálně přednáší Psychologii trhu a reklamy a Psychologický interakční výcvik a studuje tady doktorandské studium.
Ve volném čase sportuje a věnuje se dětem. Vede kroužek atletiky pro předškoláky.

Autor: Alena Hesová

5.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 23 500 Kč

Řídící pracovníci v hotelích Vedoucí recepce. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23500 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, znalost AJ na komunikativní úrovni; ovládání MS Office – word, excel pokročilá znalost, grafický program Corel; středoškolské vzdělání s maturitou; dobré komunikační a organizační schopnosti, dynamičnost, důslednost; praxe v hotelnictví podmínka, Výhodou uchazeče: znalost libovolného ubytovacího programu, zkušenosti s vedením malého kolektivu (do 10 osob)., , Nabízíme:, Podnikové stravování., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: reznickova@najizni.cz. Pracoviště: Jipr, s.r.o. - hotel na jižní, Jižní čtvrť III, č.p. 2657, 750 02 Přerov 2. Informace: Markéta Mikešková, .

Obchod - Obchod Nákupčí 42 000 Kč

Specialisté v oblasti prodeje a nákupu potravinářských a chemických produktů Produktový manažer pro rusky mluvící země. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 42000 kč, mzda max. 48000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , VŠ vzdělání v oboru technologie zpracování, uchovávání a skladování masa; Znalost ukrajinštiny na úrovni rodilého mluvčího; Znalost ruského jazyka na úrovni středoškolského vzdělání; Praxe min. 4 roky v maso zpracovatelském nebo potravinářském oboru; Znalost ukrajinského trhu v oblasti technologie masa (výhodou), , Nabízíme:, závodní stravování, příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění, výhodné tarify u mobilního operátora, týden dovolené nad rámec zákona, jazykové kurzy a další vzdělávání,, , Zájemci se mohou hlásit u kontaktní osoby - paní Jana Váňová:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: vanova@trumf.cz;, - telefonicky (v pracovní dny 09,00 - 16,00hod.) na čísle +420 583 036 777;, - osobně (v pracovní dny 09,00 - 16,00hod.) na adrese místa výkonu práce, , Místo výkonu práce: TRUMF International s.r.o., Dolní Újezd č.p. 157, 751 23 Dolní Újezd. Pracoviště: Trumf international s.r.o. - pracoviště, 751 23 Dolní Újezd. Informace: Jana Váňová, +420 583 036 777.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Specialista financí 40 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti finančních služeb Manažer pobočky. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 70000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme:, komplexní zaškolení, vzdělávání a kariérní rozvoj; firemní benefity; moderní, příjemné pracovní prostředí; řízení obchodního týmu; notebook, mobilní telefon, firemní tarif, vlastní kancelář, možnost služebního vozu., , Požadujeme: , ochota učit se novým věcem; komunikativnost, schopnost řízení a vedení lidí; trestní rejstřík bez záznamu; řidičský průkaz sk. B; práce na PC (MS Office)., , , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: filip.tomecek@smsfinance.cz;, - telefonicky na čísle 731 184 290 - Ing. Filip Tomeček. Pracoviště: Sms finance, a.s. - pracoviště hranice, jiráskova, Jiráskova, č.p. 2188, 753 01 Hranice 1. Informace: Filip Tomeček, +420 731 184 290.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč

Svářeči Svářeč kovů CO2 - prac. Přerov. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Kojetínská 3186, Přerov., Ihned přijmeme pracovníka na pozici svářeč kovů metodou 135. Požadujeme praxi v oboru, samostatnost a spolehlivost. Znalost svařování pod UZ a drážkování výhodou. , , Nabízíme: , - stabilní práci , - motivační mzdové ohodnocení dle praxe a odbornosti , - možnost ubytování , - karierní růst , , Kontakt je možný POUZE e-mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Oldřich hut - personální agentura hut - pracoviště přerov, Kojetínská, č.p. 3186, 750 02 Přerov 2. Informace: Lukáš Melhuba, +420 731 505 615.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Helfštýně. Ilustrační foto
16

Na Helfštýn? V sezoně jen od čtvrtka do neděle, kvůli opravám

Pracovníci magistrátu, technických služeb a firmy AŽD Praha v pondělí řešili, jak co nejrychleji spravit spadený semafor na křižovatce ulic Palackého a Komenského v Přerově.
10

Frekventovaná křižovatka v Přerově je bez semaforu, díky vichřici

Podnapilý řidič se pokusil utéct policistům

Kdo uteče, ten vyhraje. Tímto pořekadlem se zřejmě řídil dvaatřicetiletý řidič Felicie, kterého v sobotu před jednadvacátou hodinou kontrolovali policisté na Masarykově náměstí v Kojetíně. Před svým úprkem si muž stihl ještě ‘dýchnout‘.

Vichr na Přerovsku shazoval stromy, střechy i semafory

FOTOGALERIE / O víkendu vtrhl do Olomouckého kraje silný vichr, který lámal stromy a uvolňoval střechy. V průběhu soboty a neděle tak museli hasiči vyjíždět ke stovkám zásahů.

Byla to zatím nejlepší sezona, říká kouč Zubrů Dočkal

Třetí rok stál na prvoligové lavičce přerovských Zubrů, potřetí uspěl. Hokejový trenér Petr Dočkal společně s Kamilem Přecechtělem dokázal dovést tým na páté místo po základní části.

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. března 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT