„Mohu zodpovědně říct, že rušení nebo slučování středních škol kraj nechystá,“ prohlásil Karel Goš, vedoucí oddělení krajského vzdělávání pro Olomoucký kraj.

Zpráva o rušení škol se opírala o výsledky šetření České školní inspekce, která přišla zejména v Olomouckém kraji s překvapivým číslem.

Podle jejího zjištění jsou střední odborné školy v kraji zaplněny jen z necelých třiatřiceti procent.

„Jedná se jen o čistě statistické číslo. Je třeba si uvědomit, že školy vyučují více oborů a některé z nich se jim nepodaří zaplnit. Kvůli tomu poté vznikne tak nízké číslo,“ připomenul Karel Goš.

O slučování nebo dokonce rušení škol nemají žádné informace ani na Městském úřadě v Hranicích.

„Zatím opravdu nemáme bližší informace. Ale je pravda, že střední školy zřizuje kraj a nás by informovali až s konečným řešením,“ uvedl mluvčí radnice Petr Bakovský.

Střední školy, stejně jako budoucí studenti a jejich rodiče, mohou zatím v Hranicích zůstat v klidu.

Ani nejhorší výsledek obsazenosti odborných škol v republice pro Krajský úřad totiž neznamená, že by situaci řešil radikálním způsobem.

Sloučení v Přerově dopadlo dobře

V Přerově se v minulosti slučování škol setkalo spíše s negativním ohlasem. Před třemi lety protestovali učitelé, studenti a rodiče proti sloučení Střední pedagogické školy v Přerově a zdejšího Gymnázia Jana Blahoslava.

Přestože ke sloučení nakonec došlo, obavy se nenaplnily.

„Obě školy společně fungují velmi dobře a zachovali jsme jak obory gymnázia, tak i Střední pedagogické školy. Zájem ze strany studentů je velký a máme více než stoprocentní naplněnost,“ pochvaluje si dnes ředitelka Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově Romana Studýnková.

Výhodou sloučení je podle ní i to, že ekonomicky silný subjekt má větší šanci dosáhnout na projekty, financované z operačních programů Evropské unie. „V současné době jsme získali dotace na tři takové projekty,“ řekla.

Další slučování v kraji prý nehrozí

Vlna kritiky se v minulosti zvedla i proti sloučení přerovského učiliště u elektrárny, kde se vyučují silnoproudé obory, se školou podobného zaměření v Lipníku.

Ředitel Střední elektrotechnické školy v Lipníku Jaroslav Pokrupa vysvětloval tento krok úbytkem žáků.

„K přesunu žáků z Přerova do Lipníku dojde k 1. září 2011, vyhověli jsme požadavkům rodičů, aby ještě letos mohli žáci zůstat v Přerově,“ řekl již dříve.

Náměstek olomouckého hejtmana Pavel Sekanina (ODS) tvrdí, že další slučování škol nehrozí.

„Jako kraj jsme s optimalizací začali už v roce 2002. Kraje, které do sítě škol do této doby nesáhli, teď stojí před problémem a dopadá na ně pokles populace, zatímco my jsme na problému systematicky pracovali, “ konstatoval.

Podle něj se má do budoucna pokračovat pouze v redukci tříd víceletých gymnázií, a to v celé republice.

„Přerov už pocítil řadu optimalizačních kroků a další teď nechystáme,“ uzavřel.

JAKUB ZEMAN, PETRA POLÁKOVÁ – UVÍROVÁ