Sloučení Mateřídoušky, která se těšila uznání odborníků kvůli svému zaměření na integraci zdravotně postižených dětí do normálního kolektivu, se školou klasického typu J. A. Komenského, provázely v minulosti značné emoce. A ty, jak se zdá, nevyprchaly ani dnes. Rodiče mají za to, že ředitelka sloučení dvou rozdílných typů škol nezvládla.

„Jsme rádi, že ne všichni rodiče a děti mají negativní zkušenost s paní ředitelkou a důsledky jejího řízení školy. Dopady na naše děti jsou ale tak závažné, že jsme byli nuceni obrátit se na Českou školní inspekci i zřizovatele a žádáme její odvolání z funkce," shrnula Pavlína Lužová, která zastupuje nespokojené rodiče.

„Podle našeho názoru sloučení škol nezvládla a naopak stále rozděluje jak zaměstnance, tak i žáky a rodiče. Snahy podsouvat problému politický podtext jsou účelové a hloupé," reagovala na slova o tom, že žádost o odvolání ředitelky odstartovaly změny ve vedení radnice.

Ze školy prý odešla řada pedagogů a integrace se vydala jinou cestou, než měla.

„Z jednadvaceti učitelů, kteří přešli z Mateřídoušky na Hranickou, podle rodičů odešla ze školy více než desítka," doplnila radní Helena Netopilová (SpP), která se stížností zabývala.

Co zjistila inspekce?

Situací v jedné ze tříd, kde docházelo k častým výměnám učitelů, se dokonce zabývala Česká školní inspekce, a ta zjistila, že všechno není růžové.

„Inspekce zjistila nesrovnalosti ve výchovně vzdělávacím procesu a také v oblasti klasifikačního řádu ve vazbě na slovní hodnocení," upřesnila Romana Pospíšilová, vedoucí školského odboru přerovského magistrátu.

Podle jejích slov se ale město zabývá více podněty.

„Obdrželi jsme také petici od rodičů z Mateřské školy Pod Skalkou, kteří žádají, aby v mateřince zůstala jejich oblíbená učitelka. Ředitelka se ji totiž rozhodla přesunout do Čekyně," doplnila.

Podle ředitelky ZŠ J. A. Komenského Věry Václavíčkové už spor přerostl do osobní roviny a poškozuje práci celého pedagogického týmu.

„Neskutečně mě to mrzí, protože celý náš sbor a tým dokázal, že se sloučení podařilo. Děláme všechno pro to, aby situace neměla dopad na provoz školy. Zaznamenala jsem i několik reakcí od rodičů, kteří jsou rozhořčeni, že se jedna skupinka lidí snaží podrývat to, co se podařilo nastavit," konstatovala.

Koncepce původní Mateřídoušky prý zůstala zachována. „Není mým cílem vyeliminovat tu podstatu z Mateřídoušky. V současné době reagujeme na potřeby rodičů a koncepci dál rozšiřujeme," ře­kla.

Petice na podporu ředitelky

Ředitelka má i své zastánce – skupinu spokojených rodičů ze ZŠ J. A. Komenského, kteří požadují její setrvání ve funkci a chtějí na nejbližším jednání zastupitelstva předat vedení města petici na její podporu.

Situací se má zabývat školský výbor i školská rada při ZŠ J. A. Komenského. Na přelomu ledna a února se na škole uskuteční hloubková inspekce.

„Problém zřejmě vznikl už při slučování obou škol, kdy se sešly dva výchovné proudy, a ty nebyly sjednocené. Snažíme se najít řešení a kompromis tak, aby byly spokojené obě strany," uzavřel náměstek přerovského primátora Tomáš Navrátil (ANO).