„Ten nárůst je enormní a týká se především slepic, které jsou určeny na produkci vajec v klasických drůbežárnách. Výstavní slepice sice podražily také, ale ne o tolik,“ shrnul předseda Českého svazu chovatelů v Přerově Jiří Koláček.

Pro začínající chovatele je podle něj nový koníček poměrně nákladný. „Ceny slepic vystřelily nahoru především kvůli energiím. Zhruba o 25 procent podražilo také krmivo. Když k tomu připočteme nákup kurníku, nemůže se to lidem příliš vyplatit. Náklady jsou velké - cena kurníku se pohybuje od 4 do 20 tisíc korun,“ řekl.

Prodejny s květinami v Přerově byly na Mezinárodní den žen doslova v obležení zákazníků. Karafiáty rozdávali také v Galerii Přerov.
Mezinárodní den žen letos oprášil zašlou slávu karafiátů, v Přerově vedou růže

Chovatele však ani zvýšené náklady neodrazují a slepice se zabydlely na dvorcích nejen na vesnicích, ale i ve městech.

„Počet chovatelů výrazně roste, ať už slepic nebo králíků. Setkali jsme se dokonce s tím, že někdo chová slepice na balkoně panelového domu, nebo mají vyhrazený prostor na příměstských zahrádkách, kde se ani rýčem nevytočíte,“ shrnul.

V kurzu jsou rezavé, hnědé nebo bílé

Aby nosnice nestrádala, potřebuje dva až tři metry prostoru. Pro majitele rodinných domů, kteří mají pro chov vhodné podmínky, je ideální množství slepic deset až patnáct.

Největší zájem je dnes o drůbežářské slepice ISA Brown - rezavé, hnědé nebo bílé. „Na ty se teď stojí fronty jako na melouny, takže se ceny vybičovaly až na 300 korun,“ konstatoval Jiří Koláček.

Velký zájem o nosnice potvrzuje i Jiří Petružela z Českého svazu chovatelů v Kojetíně, kde před nedávnem uspořádali tradiční výstavu. „Dorazilo na ni 350 platících návštěvníků a slepice se vyprodaly všechny. Největší zájem byl o klasické hybridy na snášku,“ zhodnotil.

Projevy antisemitismu byly v Přerově zaznamenány už na začátku roku 1939.
Jiří Lapáček: Z koncentračních táborů se do Přerova vrátila je hrstka židů

Mnozí začínající chovatelé mají podle něj mylnou představu, že slepice začne snášet hned. Není to tak. „I chov slepic vyžaduje čas a vhodné podmínky a efekt se nedostaví hned. Zhruba dva roky slepice snáší kvalitně, pak dojde k poklesu. Nejvíce produktivní je tedy dva roky,“ vysvětlil.

Stoupla i cena násadových vajec

Svou roli hraje i kvalitní krmivo, jehož cena vzrostla o 25 procent. „Pokud chce chovatel vyprodukovat hodně vajec, nemůže slepice krmit jen zbytky jídla. V literatuře se uvádí, že slepice na jedno vajíčko spotřebuje krmivo za 2 až 3 koruny,“ popsal Josef Morbicr z Českého svazu chovatelů v Bochoři.

Vzrostla také cena násadových vajec - zatímco ještě před dvěma lety přišla na 20 korun, dnes je to 30 až 50.

Že zájem o slepice stoupá, potvrzují i pracovníci firmy Zena v Jezernici, která se zabývá prodejem drůbeže.

Výměnou dalšího úseku pískových cest projde přerovský park Michalov. Už koncem měsíce obsadí pracovníci odborné firmy prostranství poblíž restaurace - práce zde vypuknou úderem 27. března.
Přerovský park Michalov čeká další výměna pískových cest

„Letos je více zájemců, i když cena za slepici vzrostla zhruba o 30 korun, ze 170 až 180 korun na 200 až 210 podle stáří. Důvodem je, jako v jiných odvětvích, zdražování vstupních nákladů,“ uvedl Josef Zemánek ze společnosti Zena.

Ta svým zákazníkům nabízí plemeno Dominant v sedmi barvách.