U zrodu někdejší Optikotechny, jednoho z prvních závodů optického průmyslu v tehdejším Československu, stál v roce 1933 Alois Mazurek. Ten působil na Střední průmyslové škole v Přerově a pro své záměry nadchl továrníka Aloise Beneše. Jejich spojením vznikla firma na tovární výrobu jemné mechaniky, zvětšovací a promítací přístroje.

„Podnik se brzy uplatnil na domácích trzích a začal výrazně rozšiřovat výrobu. Mohutná expanze následovala po roce 1945, kdy byla firma přejmenována na národní podnik Meopta," přiblížil kurátor výstavy Petr Sehnálek.Unikátní výstava v Muzeu Komenského v Přerově, která mapuje osmdesátiletou historii firmy Meopta

Firmu zviditelnila nejen výroba fotoaparátů, zvětšovacích či promítacích přístrojů, ale stala se hlavním podnikem optického průmyslu v zemi s množstvím nejrůznějších podřízených poboček. Podstatnou část produkce tvořila také vojenská výroba pro zbrojní arzenály východního bloku, která byla tehdy přísně tajena.

Společná výstava Muzea Komenského a firmy Meopta mapuje všechny významné mezníky, o nichž mnohdy laická veřejnost nemá ani tušení. Návštěvníci můžou zhlédnout téměř kompletní ukázku produkce fotoaparátů, včetně legendárního Flexaretu, a projít se temnou komorou, aby nahlédli pod pokličku „mokrého" procesu výroby klasické fotografie.

K největším zajímavostem patří promítací technika, která ve světě slavila úspěchy a v minulosti zprostředkovala krásné filmové zážitky divákům ve východní a severní Evropě, ale i v severní Africe. Na světové výstavě Expo v Bruselu v roce 1958 získal kinoprojektor Meopton 3 zlatou medaili Grand Prix. Moderní projekční technika z Meopty ohromila svět také v roce 1967 v Montrealu.Unikátní výstava v Muzeu Komenského v Přerově, která mapuje osmdesátiletou historii firmy Meopta

„Výstava nabízí nejen možnost znovu prožít fenomenální úspěchy výrobků firmy na světových trzích, výstavách a veletrzích, ale pohlížet na svět optikou Meopty prostřednictvím nejrůznějších denních i nočních pozorovacích systémů," doplnil Petr Sehnálek.

Před návštěvníky tak doslova „defiluje" početná řada různých typů výrobků z oblasti fotografické, promítací, záznamové, pozorovací či vojenské.

„A protože za tím vším vždy stála a stojí lidská práce, je expozice věnována i zaměstnancům podniku, jejich osudům, pracovním i životním zkušenostem či volnému času," řekl.

Doprovodným programem je i lektorský program „Jak se láme světlo", aneb Proč optika nesouvisí s opicí, určený žákům základních a středních škol.

„Děti si můžou zábavnou formou vyzkoušet, jak funguje zrcadlo, co je to čočka a poznat některé optické jevy. U vstupu dostanou kufřík s lupou, zrcátkem, ruční svítilnou, dětským kaleidoskopem a 3D brýlemi, s jejichž pomocí pak nahlédnou do tajemství světa optiky," řekla muzejní pedagožka Kateřina Tomešková.