Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škrty ministerstva: ústavy a domovy přijdou o dotace

Přerovsko - O dvě miliardy méně dotací než v loňském roce dostanou letos od ministerstva práce a sociálních věcí domovy pro seniory, ústavy sociální péče a další zařízení v republice. Úsporná opatření a škrty se citelně dotknou i Přerovska.

17.1.2009
SDÍLEJ:

Razantní škrty ministerstva práce a sociálních věcí dostaly do prekérní situace domovy pro seniory a ústavy sociální péče na Přerovsku. Jedním z mála zařízení na Přerovsku, která letos obdrží zhruba stejný objem dotací, je Centrum setkávání v Přerově.Foto: Vojtěch Podušel

Například Ústav sociální péče pro ženy v Kokorách obdrží od státu na uhrazení pobytových služeb až o sedmdesát procent méně, než očekával. Stejně jsou na tom i Domovy pro seniory. Olomoucký kraj přislíbil pomoc. Sociální zařízení na Přerovsku se po škrtech ministerstva ocitla v prekérní situaci.

Třeba Domov pro seniory v Pavlovicích u Přerova žádal od státu dotaci 20,4 milionu korun, obdrží však jen 5,4 milionu. Lépe na tom není ani Ústav sociální péče v Rokytnici, který se spoléhal na dotaci ve výši 20,8 milionu korun a získá jen asi třetinu peněz. Ze 14,1 na pouhých 4,5 milionu - tak seškrtal stát dotace i sociálnímu zařízení pro muže Adamv Dřevohosticích.

„Začali jsme už situaci projednávat se zřizovatelem a chceme ji řešit formou návratné půjčky. Bez prostředků kraje bychom to totiž nezvládli,“ uvedla ředitelka Ústavu sociální péče pro ženy v Kokorách Monika Holečková.

Ústav, jehož zřizovatelem je kraj, má v obci stoletou tradici a v současné době se stará o 75 klientek. Pouze necelých padesát procent slíbených prostředků získá od státu i Domov pro seniory v Radkově Lhotě, jehož zřizovatelem je Olomoucký kraj.

„Dvacet procent v úspornějším režimu bychom možná ustáli, ale padesát už ne. Budeme žádat zřizovatele o přispění a doufáme, že vedení kraje co nejdříve vstoupí také do jednání s ministerstvem,“ řekla ekonomka z Domova pro seniory v Radkově Lhotě Jana Fuksová.

Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb může mít omezení dotací vliv i na kvalitu péče v těchto zařízeních. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas v této souvislosti uvedl, že by se na financování pobytových služeb měly více podílet právě kraje. Zřizovateli některých ústavů jsou i obce.

„Zatím jsme o problému nejednali. Pod město ale spadají jen některá sociální zařízení – třeba nový domov důchodců nebo Denní pobyt pro mentálně postižené,“ řekla náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS).

O dalším postupu intenzivně jednají také radní Olomouckého kraje. „Rada bude schvalovat návratný příspěvek, tedy půjčku, která by pomohla překlenout první týdny letošního roku. Loni jsme takto poskytli celkem 15 milionů korun.Okonkrétním řešení ale teprve jednáme,“ shrnul mluvčí Olomouckého kraje Ivo Heger.

Zhruba stejný objem financí jako loni obdrží paradoxně soukromé sociální zařízení Centrum pro setkávání v Přerově. „Jsme naučení na skromnost, navíc nejsme závislí jen na prostředcích od státu. Ty tvoří asi pětašedesát procent z celkového objemu, dvacet procent nám přispívají klienti a deset procent město,“ uvedla ředitelka zařízení Hana Ryšánková.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

17.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Řidič chtěl vycouvat, srazil stařenku

Rondely v centru Přerova jsou po opravě už průjezdné
14

Sláva! Rondely v Přerově už jsou průjezdné

Bojovala jsem i za dceru, říká Jana, které v těhotenství zjistili rakovinu

ROZHOVOR / Těšila se příchod dcery a spokojený život po boku svého partnera. Osud jí to ale zkomplikoval. V osmnáctém týdnu těhotenství jí nalezená bulka převrátila život naruby a musela bojovat – ne o jeden život, ale hned o dva. O tom jak prožívala nejtěžší chvíle svého života nám usměvavá Jana Ryšánková řekla v dojemném rozhovoru.

Nejlepší turistickou akcí kraje je Hefaiston, bodovala i restaurace v Přerově

Celosvětové setkání uměleckých kovářů s názvem Hefaiston na hradě Helfštýně, které má už šestatřicetiletou tradici, se stalo nejlepší turistickou akcí Olomouckého kraje.

Přerovský oslavenec Plášek: Jsem rád, že si na dědka vzpomněli

Byl to jeho večer. Hokejista Přerova Karel Plášek v den utkání s Prostějovem slavil 44. narozeniny a oslavy mu vyšly parádně. V jeho režii probíhal samotný zápas, i následné oslavy s přerovskými fanoušky.

Nepropásněte! Prvňáčci ze ZŠ Všechovice a Osek nad Bečvou

Ojedinělý seriál Deníku Naši prvňáci pokračuje dalším dílem. Ve vašem Deníku tak ve středu najdete další výjimečné tablo našich nejmenších školáků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení