O takové vyhlídky prý ale žádný strategický partner nestojí.

„Jednání s ministerstvem dopravy o stavbě dálnice z Říkovic do Přerova je stále na mrtvém bodě. Rezignoval jsem kvůli tomu na funkci jednatele, a buď dosadí někoho místo mě a společnost bude dál pokračovat, a nebo ne. Zatím utlumíme náklady a nebudou probíhat žádné obchodní schůzky. Zrušíme zřejmě i pronájem kanceláře,“ nastínil dnes už bývalý jednatel společnosti a radní Václav Zatloukal (ČSSD).

Přerovští radní nyní zvažují, zda společnost pouze dočasně přeruší činnost, a nebo úplně zavře krám.

„Buď činnost utlumíme pouze na projekt terminálu kombinované přepravy s minimálními náklady a nebo zanikne,“ shrnul možnosti náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek. (ODS).

Společnost Přerovská rozvojová vznikla počátkem roku 2008 a smyslem její existence bylo přilákat do Přerova investory. Měla smělé plány – například vybudování logistického centra a nebo podnikatelského inkubátoru, který by snížil ve městě nezaměstnanost.

Do funkce jednatele byl kromě Václava Zatloukala zvolen i bývalý radní Ivo Kropáč (ODS).

Náplň Přerovské rozvojové byla ale po celou dobu jejího fungování pro mnohé zastupitele záhadou.

Když loni žádala město o částku 300 tisíc na svou činnost, politici napříč politickým spektrem se nad tím pozastavovali. Finance nakonec přiklepli, ale jen pod podmínkou, že firma podá hmatatelné důkazy o své činnosti.

Opozice: Je to jen žrout peněz

Například opoziční politik Vladimír Puchalský (SpP) na jednání zastupitelstva tvrdil, že je firma jen žroutem rozpočtových peněz.

„Jedná se o uměle založenou společnost, která sleduje jiný cíl,“ řekl tehdy.

Ani teď se opozice netají tím, že by jí případný zánik společnosti nevadil.

„Za celé minulé období nám nedokázali vysvětlit, k čemu vlastně Přerovská rozvojová je. Podle mě to byla jen schránka na peníze, a ty se vždycky jen projedly,“ je přesvědčen opoziční zastupitel Richard Šlechta (SpP).

Jednatelé společnosti se brání tím, že se investory do Přerova snažili přilákat, leč marně.

„Nemáme pro podnikatele žádné hmatatelné nabídky, ale jen nejistotu, jež panuje kolem stavby dálnice D1 z Říkovic do Přerova, a která se na nás přenáší,“ vysvětlil druhý z jednatelů Ivo Kropáč (ODS).

Hlavní náplní firmy podle něj bylo podávání výzev a žádostí o evropské dotace.

„Podle mě by bylo škoda organizaci úplně zrušit. Společnost vznikla hlavně na podporu logistického centra, a s tím souvisí i sekundární efekty, tedy podpora podnikání v celém regionu,“ řekl Kropáč a připustil, firma za dobu své existence žádného konkrétního investora nepřitáhla.