O Základní školu 1. máje je totiž enormní zájem, zatímco některým dalším školám hrozilo, že letos nebudou mít dost dětí, aby otevřely alespoň jednu první třídu.

„Základní škola 1. máje letos otevře jen tři třídy. Rada tak rozhodla proto, aby rozmístění prvňáčků na hranických školách bylo rovnoměrné,“ sdělil mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

O tom, že město bude řešit omezení kapacity ZŠ 1. máje, informoval už před týdnem vedoucí odboru školství na hranické radnici Vojtěch Bušina.

„Mezi rodiči v Hranicích je o ni největší zájem, a my se obáváme, že může dojít k jejímu předimenzování, zatímco jiná zařízení - třeba ZŠ Struhlovsko nebo škola v Drahotuších – budou mít dětí málo,“ vysvětlil Vojtěch Bušina.

Podle zákona musí být v jedné třídě nejméně 17 dětí. „Dvě školy v Hranicích se ale pohybují jen těsně nad touto hranicí,“ poznamenal. Pokud by počet žáků ve třídě klesl pod 17, zařadily by se mezi výjimkové a jejich činnost by muselo podle Bušiny částečně financovat i město.

Při rozhodování, na kterou školu své dítě umístit, by se rodiče měli řídit školskými obvody. „Ty jsou stanoveny obecně závaznou vyhláškou a během zápisu musí být viditelně vyvěšeny na všech školách,“ řekl mluvčí.

Dalším kritériem je to, zda má dítě trvalé bydliště v Hranicích. „Letos počítáme, že budeme mít tak dvě stě prvňáčků. Z toho 165 dětí má trvalé bydliště v Hranicích, další zhruba tři desítky dětí přihlašují každý rok do hranických škol rodiče z okolních obcí,“ dodal Bakovský.

Zápisy do pěti hranických škol proběhnou v pátek 18. a sobotu 19. ledna.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika