Například Střední pedagogická škola získala díky evropské dotaci moderně vybavenou jídelnu, v ZŠ Trávník zase vyměnili zastaralé šatnové klece za nové skříňky.

Kompletně zrekonstruovaná sociální zařízení mají i obě školy v Přerově-Předmostí. „Celé léto u nás probíhala snad největší generální opravavhistorii školy. Její součástí bylo zateplení budovy, výměna oken a rekonstrukce jídelny. V prostorách staré výdejny stravy teď vzniká multifunkční sál pro pořádání různých akcí,“ informovala ředitelka Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově Romana Studýnková.

V objektu gymnázia zase v uplynulých dvou měsících vyměnili elektroinstalaci. Opravy za bezmála 25 milionů korun, které se podařilo realizovat díky dotaci Evropské unie a Olomouckého kraje, se prý podařilo stihnout v termínu.

„Jen školní jídelna bude otevřena až 7. září, takže do té doby se studenti budou stravovat ve Střední škole technické v Kouřílkově ulici. Multifunkční sál bude dokončen dočtrnáctidní,“ upřesnila.

Město Přerov investovalo miliony do škol

Miliony korun investovalo město do rekonstrukce tří základních škol – B. Němcové v Přerově, ŽS a MŠ Pod Skalkou a J. A. Komenského v Předmostí.

„Vyměnili jsme rozvody a odpady. Nová jsou i sociální zařízení, která mají bezbariérový přístup, a přibyly i sprchy u tělocvičen,“ přiblížil rozsah oprav ředitel ZŠ v Hranické ulici Vladimír Peška.

Náklady se podle něj vyšplhaly na 10 milionů korun. Náročnou rekonstrukcí prošla i ZŠ a MŠ Pod Skalkou v Předmostí. Její součástí byla kompletní oprava mateřské školy a zbudování nové střešní nástavby. Tato akce si vyžádala investici za 11 milionů.

Novou kuchyňskou linkou a sporáky je po prázdninách vybavena učebna pro pracovní činnosti v Základní škole B. Němcové v Přerově. „Máme také nové rozvody a odpady, PVC podlahu a zbudovali jsme sociální zařízení. Vše se stihlo v předstihu a teď už se jen předává staveniště,“ popsala ředitelka Ilona Bočinská.

Oprava spolykala bezmála dva miliony korun. Barevné šatní skříňky čekají na žáky, kteří dnes poprvé usednou v lavicích na Základní škole Trávník v Přerově. „Staré a nevyhovující klece jsme zlikvidovali a každý má teď vlastní box,“ informovala ředitelka ZŠ Trávník Marie Mifková.

Škola opravu za půl milionu korun, která probíhala celé léto, financovala ze svého. Její součástí byla i rekonstrukce schodiště. Vedení školy chystá letos, podobně jako v minulých letech důstojné přivítání pro prvňáčky.

„Už od nás obdrželi osobní dopis, ve kterém je zveme na společné setkání ve foyer budovy. U vchodu pak dostanou jako malou pozornost lízátka,“ přiblížila ředitelka, jak bude vypadat první školní den.

V Lipníku otevřeli zmodernizovanou mateřinku

Na zbrusu nové prostory se mohou těšit děti, které od úterý 1. září začnou navštěvovat mateřskou školu Na Zelinkách v Lipníku nad Bečvou. Ta za poslední rok prošla rozsáhlou rekonstrukcí. „Opravy, které vyšly na téměř deset milionů korun, začaly už v září loňského roku,“ upřesnila už dříve Magdalena Gladišová z místního Odboru školství a kultury.

V pondělí odpoledne školku slavnostně otevřeli spolu se starostou Lipníku nad Bečvou a ředitelky školky i další lidé, kteří se na modernizaci a opravách podíleli.

„Jsem nesmírně rád, že jsme rekonstrukci školky zvládli včas a bez větších problémů. Budova byla postavená už před více než pětatřiceti lety, a proto si modernizaci zasloužila,“ řekl při slavnostním zahájení starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl.

S novým vzhledem školky je maximálně spokojená i její ředitelka Lenka Kašíková. „Po estetické stránce dostala budova velký šmrnc. V nových prostorách se bude skvěle pracovat nejen učitelkám, ale myslím, že nový vzhled ocení i děti,“ pochvalovala si zrekonstruované prostory Kašíková.

Kromě velké rekonstrukce a programu na úsporu energie vzniklo ve školce i nové oddělení. Kapacita mateřské školy se tak zvýšila o sedmatřicet míst. „Prostory pro něj vznikly z bývalé vyvařovny,“ dodala ředitelka školky.

Poprvé se děti do nové školky podívají už v úterý 1. září ráno. „Pro ně i pro jejich rodiče jsme připravili den otevřených dveří,“ dodala.