„Vážení zákonní zástupci, s lítostí vám sděluji, že vzhledem k výskytu pozitivního testu na covid-19 v pedagogickém sboru a na základě karantény, nařízené Krajskou hygienickou stanicí v Olomouci, je zahájení školního roku 2020/21 odloženo až na 8. září.“

Takový vzkaz ředitele našli na webu rodiče dětí ze Základní a mateřské školy v Horní Moštěnici. Kvůli mimořádným epidemiologickým opatřením začne letos výuka na prvním a druhém stupni s týdenním zpožděním. Uzavření se ale podle ředitele Libora Kubíka netýká mateřinky ani Mikrojeslí, které pod školu spadají.

Kvůli jednomu potvrzenému případu nákazy skončil v karanténě celý pedagogický sbor.

„Do karantény bylo posláno celkem 26 učitelů. Na konci prázdnin se totiž ve škole konají porady a přípravy na zahájení výuky, a tak přišla do kontaktu s nakaženou osobou velká část kantorů,“ uvedla krajská epidemioložka Růžena Haliřová.

Každý prvňáček dostane tablet. Ale později

Hygienici nyní trasují rizikové kontakty a probíhají odběry vzorků.

„Čekáme na výsledky testů a na jejich základě učiníme další opatření. Pozitivně testovaní zůstanou v izolaci,“ upřesnila.

Starostu Horní Moštěnice Vladimíra Martínka mrzí, že začal nový školní rok takovou nepříjemností.

„Zatím jsme na Přerovsku jediní, ale obávám se, že stejný problém mohou v budoucnu řešit i jiné školy. Nákaza se objevila u jedné paní učitelky, která byla spolu s ostatními pedagogy na poradě u ředitele. Proto je v karanténě celý sbor,“ vysvětlil starosta.

Rodiče školáků jsou rozladění, protože musejí pro své děti narychlo shánět hlídání. Někteří už si vyřizují i ošetřovné.

„Na zahájení školy jsme se těšili, protože od nás každý prvňáček dostane tablet. Děti ale o dárek nepřijdou a předáme jim ho, jakmile to situace umožní. Pokud vše dobře dopadne, máme to v plánu osmého září,“ řekl Vladimír Martínek.

Nákaza nemusí zavřít celou školu

Na Přerovsku jde zatím o ojedinělý výskyt nákazy na škole a žádný podobný případ se neobjevil ani v rámci Olomouckého kraje. Naposledy byla potvrzena nákaza na konci školního roku mezi dětmi a učiteli na ZŠ a MŠ Loučka v Lipníku nad Bečvou. V obou těchto případech vedly pozitivní testy na covid-19 k zavření škol. Není to však pravidlo.

„Kvůli jednomu nakaženému žákovi se hned nemusí zavírat celá škola. Stačí, když jdou na odběry spolužáci, kteří s ním přišli do užšího kontaktu, a provede se plošná dezinfekce povrchů - lavic a podlahy. Je na vyhodnocení každého ředitele, jaký postup zvolí,“ nastínila scénář pro nejbližší týdny a měsíce přerovská epidemioložka Eva Bernardová.

Odborníci už nyní upozorňují, že může být podzim náročný - pro školáky, rodiče i učitele.

„Od podzimu totiž začne přibývat akutních respiračních chorob, kterých v létě tolik nebylo. Populace je průsečíkem několika množin - rodiny, pracovního kolektivu, ale i volnočasových aktivit. Apelujeme na zodpovědnost každého - lidé by měli brát ohledy a nechodit do práce, když se necítí dobře,“ zmínila Růžena Haliřová.

Nakažené dítě? Do izolace

Na základních školách v Přerově se žádný případ nákazy koronavirem neobjevil a v úterý 1. září po prázdninách konečně přivítají žáky. Pro ředitele je závazný manuál ministerstva školství, který upřesňuje hygienická opatření. Doporučuje se častější větrání učeben, žáci mají používat dezinfekci a pravidelně si mýt ruce. Roušky sice povinné nejsou, ale děti by je měly mít pro jistotu s sebou.

„Manuál jasně říká, jak postupovat v případě, že se ve třídě objeví nakažený žák. Při podezření na nákazu je nutné ho izolovat do speciální vyčleněné místnosti, kde si nasadí roušku. Učitelé pak zavolají rodiče, aby si nemocné dítě vyzvedli,“ shrnula vedoucí sociálního a školského odboru přerovského magistrátu Romana Pospíšilová.

Praktický lékař, kterého rodiče kontaktují, pak pošle dítě na test.

„O konkrétních opatřeních v souvislosti s nákazou rozhodne až hygiena - nejbližší okruh lidí jde na testy a zůstává v karanténě. Kolika dětí a učitelů by se to ale dotklo, rozhodne hygiena,“ uzavřela.