O sjednocení jídelen ZŠS Trávník, U Tenisu a Přerov–Předmostí se ZŠS Přerov v Kratochvílově ulici se hovořilo už řadu let. Nynější rozhodnutí zastupitelstva souviselo s už schválenou koncepcí školního stravování pro léta 2013 až 2017.

 Ředitelky stávajících zařízení, které ve své funkci ke konci července končí, však krok nevítají.

„Byli jsme z toho špatné. Nechtěli jsme do právní subjektivity. Myslím, že se to dobré a zaběhlé zničí. Navíc se tím navýší cena pro naše cizí strávníky z nynějších 56 na 65 korun," řekla ředitelka ZŠS Trávník Eliška Kupková.

Podle vyjádření pracovnic jídelen nebyly dostatečně vyčísleny a představeny konkrétní úspory, které tento krok přinese.

„Netuším z čeho kalkulace vycházejí. Podle mého názoru budou náklady stejné, protože se nijak nezmění využití kapacity strojů a počet strávníku bude také stejný. Pokud se tedy nebude hýbat s cenami jídel," řekla zaměstnankyně jedné z jídelen, která nechtěla být jmenována.

Jídelníčky zůstanou různé

Podle vedoucí odboru školství přerovského magistrátu Romany Pospíšilové jde však o potřebnou optimalizaci stravovací sítě.

„Sloučení jídelen ušetří personální finanční prostředky a sníží celkové provozní výdaje. Jedním z důvodů opatření je možná změna u stravování nepedagogických pracovníků, u kterých by mohlo přejít financování ze státního na městský rozpočet," uvedla.

Kvalita stravy v jídelnách by se měnit neměla. Jídla bude nadále připravovat stejný personál a každá jídelna bude mít nadále své vlastní jídelníčky.

„Pro strávníky se nic nezmění. Ceny vydávaných jídel se navyšovat nebudou, pokud se u surovin nezvýší daň z přidané hodnoty," dodala.

Podle náměstka přerovského primátora Dušana Hluzína (TOP 09) bude nové uspořádání výhodné.

„Vznikne jedna příspěvková organizace, která bude mít společnou ekonomiku. Výhodou tohoto kroku také je, že strávníci budou moci navštěvovat všechny zmíněné jídelny spadající pod společné zařízení. Na dodavatele surovin se bude rovněž vyhlašovat pouze jedno výběrové řízení, čímž by měly vzniknout úspory ze zisku," dodal s tím, že zmíněné opatření by tak mohlo přispět k nákupu lepších potravin a tím i ke zvýšení kvality jídel.