Ta právně spadá pod ZŠ a MŠ Pod Skalkou, protože byly před časem sloučeny.

„K zápisu přišlo jednapadesát dětí, ale uspokojit jsme mohli pouze šestadvacet z nich. Dětem, které tedy u nás nesehnaly místo, nabízíme nedalekou školku v Čekyni. Ta má dostatečnou kapacitu pro otevření nového oddělení,“ shrnula ředitelka ZŠ a MŠ Pod Skalkou Marie Sedláčková.

Proč je takový přetlak právě ve školce v Předmostí? V panelových domech na sídlišti v této místní části žije spousta rodin s malými dětmi, a pro ty by bylo komplikované dojíždět do mateřinek na druhém konci města, kde ještě zbyla volná místa.

„Snažíme se vyjít rodičům maximálně vstříc. Pokud budou mít o místo v čekyňské školce zájem, zajistíme pro ně každý den svoz dětí z autobusové zastávky v Předmostí do Čekyně a zpět i s pedagogickým doprovodem,“ doplnila ředitelka.

Aby mohla mateřinka v Čekyni přijmout od září více dětí, bude nutné ji vybavit novým nábytkem a pořídit nové osvětlení. Žádné speciální stavební úpravy prý ale nebudou nutné.

„Školka je dobře zavedená a existuje už třicet let,“ podotkla Sedláčková.

Letošní zápisy do mateřských škol v Přerově potvrdily zkušenosti z minulých let. Zájem je především o zařízení v blízkosti hustě osídlených sídlišť v centru města nebo v atraktivních lokalitách u parku Michalov. Naproti tomu jiné školky zejí prázdnotou, protože se nacházejí v okrajových částech.

Neumístěných je dvakrát víc než vloni

Nejvíce, tedy jedenáct volných míst, zůstává stále v MŠ Lešetínská u hřbitova, čtyři jsou i v mateřince v Lověšicích. Dvě děti shání školka v Henčlově a stejný počet míst nabízí i speciální třída pro děti s těžší vadou řeči, která je v mateřské škole v Kratochvílově ulici. v Přerově. Jedno místo je i v MŠ v Kozlovicích.

„Nápor u zápisů byl letos značný. Ředitelé přijali celkem 331 dětí, na 69 zájemců se ale nedostalo,“ bilancuje vedoucí odboru školství přerovského magistrátu Romana Pospíšilová. V současné době podle ní zůstává dvacet neobsazených míst.

„Těm rodičům, kteří místo pro své děti nesehnali, telefonujeme a ptáme se jich, zda by měli zájem o mateřinky, kde jsou ještě volná místa. Obracíme se na ně i písemně,“ vysvětlila šéfka odboru.

Zatímco loni školky zapsaly na 319 dětí a 36 se jich nepodařilo umístit, letos je těch neumístěných téměř dvakrát tolik.