„Řady našich zaměstnanců prořídly. Dala jsem jim možnost volby, ať se rozhodnou. Někteří jsou v pracovní neschopnosti, jiní čerpají ošetřovné na nezletilé děti. Ostatní šli do boje, za což jsem jim vděčná. Mám tu asi pět učitelek a čtyři provozní, tedy padesát procent personálu,“ popsala situaci ředitelka mateřinky U Tenisu Michaela Gálíčková.

Převážná většina dětí, které školku od pondělí navštěvují, je zaměstnanců přerovské nemocnice.

„Je tu ale i syn maminky, která je u armády, a denně musí dojíždět do Lipníku nad Bečvou,“ popsala. Jejich domovské školky jsou sice jiné, ale v novém prostředí jsou děti spokojené.

Mateřinka U Tenisu se stará nejen o ratolesti předškolního věku, ale i o některé školáky.

„Původně jsme počítali se zájmem o umístění asi pěti desítek dětí. Reagujeme ale na aktuální požadavky, “ řekla.

Bezkontaktní aktivity

Ve školce platí přísná hygienická opatření, děti i učitelé chodí v rouškách. Většina aktivit probíhá izolovaně.

„Hry nemůžou být kontaktní, takže si děti kreslí obrázky, hrají na koberci, a když stolujeme, tak po skupinkách. Sourozenci sedí u jednoho stolu,“ líčí. Podle ní děti s rouškami problém nemají - bez problémů si zvykly na novou situaci - stejně jako dospělí.

Samozřejmostí je i dezinfekce.

„Zakoupili jsme antibakteriální mýdla, děti se utírají do jednorázových ručníků, které se hned vyhazují. Každý den dezinfikujeme povrchy i kliky u dveří. Dětem měříme třikrát denně teplotu, poprvé hned po příchodu. Pokud je dítě nachlazené nebo má teplotu, posíláme ho ihned domů,“ poznamenala.

Školka je v provozu denně od 6.15 do 16.15 hodin. „Pokud je to nutné a rodiče se nemůžou dostavit na čas, zůstávají naši zaměstnanci ve školce i o něco déle. Záleží na telefonické domluvě,“ uzavřela Michaela Gálíčková.