Přerov se ocitl na seznamu lokalit se silně znečištěným ovzduším, podobně jako třeba Ostravsko nebo Karvinsko. Doplácí především na léta neřešenou dopravu, kvůli které se lidem hůře dýchá. Ozdravné pobyty děti probíhají vždy od podzimu do jara, kdy je smogových situací nejvíce a jejich negativní dopad na zdraví nejvýraznější.

Z přerovské Základní školy Trávník letos vyrazí na ozdravný pobyt první turnus dětí 15. března, poslední se vrací z hor 24. dubna.

„Postupně se na čtyřech šestidenních pobytech na Horní Bečvě vystřídá 370 žáků od druhých do pátých tříd,“ přiblížila ředitelka školy Kamila Burianová.

Protože je letos nemocnost značná, slibuje si vedení školy od pobytu na horách především to, že děti načerpají nové síly.

„Když vyjedeme ven do čistého prostředí, bude jim určitě lépe. Většina rodičů ozdravné pobyty vítá, protože kromě státu na ně přispívají i zdravotní pojišťovny a v některých případech i zaměstnavatel,“ shrnula výhody.

Pokusy, pozorování i vycházky

Podmínkou státem dotovaného pobytu je zajištění environmentální výuky.

„Zaměřujeme se na přírodovědnou výuku v propojení s metodami badatelství - pokusy, pozorováním nebo měřením. Program doplňují i tvořivé aktivity, vycházky či soutěže. Každý den je zaměřen na konkrétní téma - například Voda v lese, Příroda plná zvuků, chutí a vůní, Živá a neživá příroda Beskyd. Děti si vedou i badatelský deník,“ popsala Dagmar Bouchalová, která má na Trávníku na starosti environmentální výchovu školáků.

Ministerstvo životního prostředí vyhlašuje výzvy vždy na dva roky a dotaci zajišťuje Státní fond životního prostředí.

„Loni jelo na ozdravné pobyty šest přerovských škol, letos jen jedna, protože ještě dobíhá program z loňského roku,“ shrnul Petr Hrbek z přerovského magistrátu. Město školám pomáhá tak, že ozdravné pobyty předfinancuje.

I týdenní pobyt pomůže

Podle lékařů dětem prospěje i týdenní pobyt v přírodě.

„Situace je setrvale špatná a alergiků i astmatiků je v Přerově hodně ve všech věkových kategoriích - od kojenců až po starší děti. I týdenní pobyt na čerstvém vzduchu dětem pomůže,“ řekla přerovská alergoložka Michaela Roubalíková.

Pylová sezona tento rok začala kvůli mírnému charakteru zimy v předstihu, takže se čekárny alergologů plní. „Hlavní potíže alergiků začínají v březnu, kdy kvete bříza, která je nejrozšířenějším alergenem. Pravidelná léčba je velmi důležitá a je i prevencí zhoršení zdravotního stavu v chřipkovém období,“ uzavřela.