„Vše začalo změnou rámcově vzdělávacího programu, kdy byly navýšeny hodiny informatiky pro třídy na prvním i druhém stupni. Rozhodli jsme se proto vybudovat moderní učebnu, aby bylo prostředí pro výuku nadčasové a žáci se zde cítili dobře. Děti to tady neskutečně motivuje a informatika je baví,“ popsala ředitelka školy Věra Václavíčková. V učebně je nejen třicet moderních počítačů, ale i interaktivní tabule.
Počítačová učebna slouží pro výuku aplikací a programů, spojených s IT.
„Jdeme od úplných základů až po náznaky programování v jednoduchých programech. Naše generace začínala na počítačích, ale dnešní děti fungují čistě na telefonech a tabletech. Pro ně je tedy práce na počítači něčím jiným a novým. Teď k tomu ještě přibyla virtuální realita, takže výuku rozšíříme i o tento prvek,“ přiblížil učitel informatiky Karel Kebza.
Město investuje do modernizace výuky nemalé částky a počítačové dovybavení čeká postupně všechny školy.
„Kromě této digitální učebny jsme se posunuli dál i do virtuální reality a tento týden proběhne zaškolení pedagogů, aby mohli využívat nové učební pomůcky v přírodovědných předmětech. Děti budou moci s pomocí speciálních 3D brýlí vstoupit do virtuální reality a prohlédnout si zblízka buňku nebo prozkoumat povrch Měsíce,“ řekl náměstek primátora pro školství Petr Kouba (ODS).
Projekt, který do škol prosadila radnice, je prvním svého druhu v Olomouckém kraji a město do něj investovalo částku 800 tisíc korun.
Přerovští školáci tak budou mít jako první v kraji možnost stát se součástí ojedinělého výukového programu, na němž se podíleli odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
„Určitě ocení, když si budou moci prohlédnout stavbu rostlin, části lidského těla, geometrické vzorce, molekuly ve 3D rozlišení nebo videa experimentů, které nelze z důvodu nebezpečí provádět ve školních laboratořích,“ poznamenal.
Software lze použít na zařízeních jako jsou PC, tablety, interaktivní tabule, dotykové obrazovky - to všechno už dnes mají školy běžně k dispozici.