„Smyslem projektu je především propojení generací a zároveň edukace dětí už na základních školách. Je jasné, že dlouhodobý pobyt v nemocnici může být zejména pro seniory psychicky náročný. Proto jim chceme tento čas na lůžku zpříjemnit a zpestřit. A pomocnou ruku nám v tom podávají žáci základních škol a jejich učitelé, kteří vnímají důležitost učit děti mezigenerační spolupráci i porozumění starším lidem. Je třeba si uvědomit, jak velký význam mají tyto mezigenerační vztahy pro naši společnost,“ uvedla Klára Pavlišová, personální specialistka společnosti Agel, pod niž spadá i přerovská nemocnice.

„Tato edukační cesta je součástí našeho nového projektu Agel Akademie, ve kterém se nejen děti učí od starších generací, ale i starší generace může být inspirována energií dětí. Zároveň ukazujeme dětem nemocniční prostředí i z jiného úhlu, než jak ho mohly dosud vnímat. Vidí z druhé strany také práci našich skvělých zaměstnanců,“ řekla.

V rámci projektu „Babičko a dědečku, pojďme si povídat“, docházejí žáci základních škol v doprovodu pedagogů jako dobrovolníci na lůžková oddělení zejména následné péče, kde seniorům čtou ze svých oblíbených knih, povídají si s nimi a vzpomínají společně na jejich dětství.

Premiéru už mají za sebou páťáci z prostějovské základní školy. „Děti si přinesly své oblíbené knížky - Honzíkova cesta, Malý princ nebo Záhada hlavolamu, a mnozí senioři se díky četbě vrátili do dětských let. Pacienti byli velmi nadšení, mnozí jsou v nemocnicích osamocení, a právě dětské šveholení a četba jsou pro ně doslova balzámem na duši. A děti na oplátku našly vděčné posluchače a sklidily ohromný potlesk,“ dodala Klára Pavlišová.