Kromě reprezentantů hranických základních škol se soutěžního klání zúčastnili i žáci ze Všechovic, Potštátu a studenti víceletého gymnázia. Pořadatelé je rozdělili do dvou věkových kategorií a šestičlenných týmů. Každý z nich pak musel obejít celkem deset stanovišť.

„Prověřovali jsme u nich znalosti z ekologie, botaniky, zoologie, meteorologie a astronomie,“ řekl pracovník pořádajícího Domu dětí a mládeže Bohumil Kristek. Tuto přírodovědnou soutěž každoročně vyhlašuje ministerstvo školství s podporou Lesů České republiky.

Otázky si však pořadatelé místních kol připravovali sami. „Nejtěžší byla asi geologie,“ shodli se Radana Králová a Vojta Plachý z deváté třídy ZŠ Šromotovo.

„Z pořadatelského hlediska byla akce výborná a co se týče obsahové náplně, musím ocenit, že testy nebyly zaměřeny jen na školní učivo, ale měly mnohem širší záběr,“ nešetřila chválou organizátorů učitelka téže školy Ivana Krausová.

Vítězná družstva mladší i starší kategorie postupují do krajského kola, které se bude konat 16. května na výstavišti Flora v Olomouci. „Poté ještě každoročně následuje kolo národní, které už netrvá jen den, ale celý týden,“ podotkl pro úplnost Kristek.