Školáci postupně obcházejí všechny pomníky na Přerovsku, připomínající slavnou leteckou bitvu ze 17. prosince 1944. Před časem se totiž zapojili do soutěže zdejšího Svazu letců a díky svému zájmu o historii se dokonce stali i jeho členy.

„Oteplilo se, a tak jsme hned s třídou vyrazili objevovat další památníky. Nastudovali jsme si s dětmi vše o této bitvě a známe detailně místa, kde se letouny zřítily. Prošli jsme Troubky nad Bečvou, byli v Rokytnici a nebo Oseku. Pozůstatky amerického bombardéru byly v Kokorách objeveny v roce 1995, “ připomněla učitelka ze Základní školy Trávník Eva Sedláková.

Americký bombardér B-24 Liberator se zřítil u Kalábova mlýna v Kokorách, když spojence zasáhla palba stíhaček německé Luftwaffe. Bombardér tehdy explodoval ve vzduchu a některým členům osádky se podařilo zachránit skokem z padáku.

„Chtěli bychom se vypravit i k mlýnu a navštívit muzeum ve Vyškově, kde jsou uloženy trosky tohoto letounu,“ řekla učitelka.

Školáci podle ní společně s historiky zjišťovali i nová fakta, týkající se velké letecké bitvy. Vypátrali třeba, že byl jeden letoun sestřelen i u Vinar nedaleko Přerova.

Příběh sestřeleného pilota z amerického bombardéru Richarda Mc Guiera, jenž zahynul v Kokorách, je opředen záhadou.

„Je tu určitá nesrovnalost s jeho jménem. Pamětníci totiž tvrdí, že ten, který v Kokorách zahynul, měl podle dokladů jiné jméno, než ten, který je tu pochovaný. Oba muži jsou mrtví, ale existuje teze, že se pilot zabil někde u Balatonu,“ vysvětlil předseda přerovské pobočky Svazu letců Jiří Kubala.

Děti objevování památníků baví. „Nejvíce se mi asi líbil ten v Troubkách, kde jsou pochovaní američtí piloti. Je velký a pěkně zdobený,“ uvedla jedna ze školaček Hana Chrastinová.