Zatímco podle rodičů studentů gymnázia bylo rozhodnutí ranou pod pás, vedení pedagogické školy se integrace neobává. Zástupci kraje zase tvrdí, že ještě nic není definitivní.

„Zatím se jedná pouze o záměr, o kterém musí po vypracování projektu rozhodnout nejprve rada Olomouckého kraje, a poté zastupitelé,“ shrnul Karel Goš z Krajského úřadu v Olomouci. Záměr na sloučení dosud projednal pouze výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost kraje. „Ředitelé obou škol nyní zpracují projekt, jenž by měl být hotový koncem srpna,“ upřesnil Goš.

Jak dále uvedl, není sloučení škol tohoto typu v republice žádnou anomálií. Obavy rodičů studentů přerovského gymnázia Jana Blahoslava, kteří mají strach ze snížení kvality výuky, považuje za neopodstatněné. „Kdybych o slučování věděla dříve, vůbec bych svou dceru do primy nepřihlásila, ale dala ji na konkurenční gymnázium Jakuba Škody,“ tvrdí matka jedné z budoucích studentek.

Podle rodičů je další osud gymnázia nejistý a mají za to, že Střední pedagogická škola dříve či později zařízení s rozšířenou výukou cizích jazyků pohltí. „Školy mají společnou jen lokalitu, ale ne náplň a hlavně ne perspektivy studentů,“ konstatoval zase v příspěvku pro náš list zástupce školské rady gymnázia Karel Sýkora.

Tomu nejvíce vadí, že byli rodiče v tak závažné změně opomenuti. O sloučení se totiž dozvěděli těsně před koncem školního roku a mnohým z nich tuto zprávu studenti přinesli zároveň s vysvědčením. Výhrady proti špatnému načasování však představitelé kraje odmítají.

„Na takové sdělení asi není žádný termín vhodný. Jednou kvůli podávání přihlášek na střední školu, potom se zase najdou jiné důvody,“ soudí vedoucí oddělení krajského vzdělávání úřadu Goš. Na námitky rodičů, že by bylo daleko logičtější sloučit v jeden subjekt obě přerovská gymnázia, reaguje: „Dvě gymnázia by se neměla spojovat, a to kvůli zachování zdravého konkurenčního prostředí,“ podotkl.

Ředitelka Střední pedagogické školy v Přerově Romana Studýnková vzniklou situaci nevnímá nijak dramaticky. „V současné době zpracovávám projekt a myslím, že obě školy spolu mohou bez problémů existovat. Budeme se snažit, aby byla jejich specifika zachována,“ řekla.

Má také za to, že jeden silný školský subjekt bude mít lepší pozici při čerpání financí z evropských fondů. „Silná organizace může získat více prostředků například na zbudování sportovního areálu a dalšího zázemí pro školy,“ míní. Podle jejích slov nedojde k přesunu pedagogů z jedné školy do druhé a výjimečnost obou zařízení zůstane zachována. „Nemyslím si ani, že by se sloučení dotklo kvality výuky,“ uzavřela.