„Pro nás je nejdůležitější výměna oken, která jsou v havarijním stavu. Silný vítr před časem strhl část fasády a při větších poryvech dokonce prasklo jedno velké okno, jehož zasklení nás přišlo na pět tisíc korun," popsala situaci ředitelka Základní školy Za mlýnem Božena Přidalová.

Na havarijní stav oken poukázala i hloubková inspekce.

„Potvrdila, že okna jsou pro výuku zcela nevyhovující, a mělo by dojít k jejich výměně. Kromě toho, že jimi táhne a nejdou otevřít, jsou navíc hrany ostré a nebezpečné," doplnila. Budova byla už před lety částečně zateplena, ale pouze asi pěticentimetrovou vrstvou polystyrenu.

Přerovští radní chtějí provést zateplení budovy školy v příštím roce. Kdy přesně ale stavební práce vypuknou, zatím nevědí.

Opravy během prázdnin. Snad

Město se bude snažit udělat všechno pro to, aby se nezopakoval scénář z minulých let, kdy opravy ve školních budovách probíhaly za plného provozu v podzimních měsících.

„Soutěžit se bude teprve poté, co nabude účinnosti nový zákon o veřejných zakázkách. Ten má začít platit v dubnu příštího roku a zkrátí se díky němu lhůty – budeme tedy schopni zateplovat během letních prázdnin," věří radní Jan Horký (SpP).

Náklady na zateplení a výměnu oken odhaduje město zhruba na 35 milionů korun. Tato částka ale zahrnuje i novou vzduchotechniku – a škola Za mlýnem bude vůbec první v Přerově, která ji bude mít.

„Vzduchotechnika by měla čistit vzduch ve třídách a v létě může sloužit i jako klimatizace – všechny učebny máme totiž obrácené na jižní stranu. Otázkou ale je, jak to bude působit esteticky," poznamenala Božena Přidalová.

Další v pořadí: ZŠ B. Němcové

Podle radních by měla být vzduchotechnika pro školy v budoucnu nutností.

„Je to požadavek ministerstva životního prostředí a je reálné, že školy, které ji nebudou mít, nebudou mít šanci dosáhnout na dotaci. Vstupní náklady jsou sice vyšší, ale přinese to úspory," vysvětlil Jan Horký.

Budovu Základní školy Za mlýnem čeká zateplení fasádním polystyrenem a součástí projektu je i výměna všech výplní oken, které jsou v havarijním stavu.

Další přerovskou školou, do níž hodlá město investovat, je ZŠ B. Němcové.

„Na její zateplení ale přijde řada až o rok později. Zjistili jsme totiž, že je zde špatná střecha, a ta se musí nejprve opravit, aby se neznehodnotila investice do zateplení půdy," dodal.

Většina škol je už vylepšená

Většina přerovských základních škol prošla náročnými opravami už v minulých letech.

V roce 2010 se dočkaly zateplení a výměny oken tři z nich – ZŠ Velká Dlážka, Trávník a J. A. Komenského v Předmostí. Celkové náklady tehdy dosáhly dvaasedmdesáti milionů korun.

O dva roky později si dala dárek k výročí svého založení také Základní škola Želatovská. Průtahy provázelo zateplení dvou základních škol Svisle a U Tenisu v loňském roce.

Budovy byly totiž postaveny v sedmdesátých letech minulého století a dělníci narazili na problémy, s nimiž projekt nepočítal.

Město proto muselo vypsat nové výběrové řízení na dodavatele, který by dílo zdárně dotáhl do konce. Práce se kvůli tomu ale zdržely.

Celkové náklady byly u ZŠ U Tenisu vyčísleny na 17 milionů korun, výměna oken a nová fasáda na ZŠ Svisle přišly na 18 milionů.