„V karanténě jsme měli devět tříd a onemocnělo i šestnáct učitelů, takže učil každý, kdo měl ruce a nohy. Zapojit se musely i vychovatelky a pomáhali také asistenti,“ popsala ředitelka školy Věra Václavíčková.

Vlna nákazy, která školu postihla, už naštěstí začíná pomalu ustupovat, a při pondělním testování bylo zjištěno pouze šest nových covid pozitivních záchytů.

Hacker - Ilustrační foto
Na základku v Přerově zaútočili hackeři, požadují výkupné

Další dva případy se objevily během týdne. Každý krok ale musí vedení školy konzultovat s krajskou hygienou a zřizovatelem. Uzavření celé školy by bylo podle ředitelky až tou poslední možností, která zatím není ve hře.

„Nejhorší pro nás bylo, že nákaza ve velké míře postihla pedagogické pracovníky. Ještě na začátku týdne jsme měli šestnáct absencí, což je asi čtyřicet procent pedagogického sboru. Museli jsme do výuky zapojit i asistenty, vychovatelky a několik dní jsme byli v takové krizi, že jsme po diskusi s krajskou hygienou a zřizovatelem přistoupili k výjimečnému sloučení některých tříd,“ řekla.

Protože se nyní po nemoci vrátili dva učitelé, je situace o něco lepší.

Zklamaní prodejci, kteří měli mít stánky na vánočních trzích v Přerově, nabízejí své zboží, kde se dá. Pomáhají jim i místní obchodníci.
Místo trhů stánek u Přerovanky. Zoufalí prodejci nabízejí zboží, kde se dá

Hybridní výuka

Vysoká nemocnost na škole si vynutila několik novinek, které se osvědčily. Kromě sloučení tříd, ve kterých bylo málo dětí, pedagogové najeli i na distanční a hybridní výuku. Ta zaručila, aby učivo, probírané ve třídě, neuniklo dětem, které musely zůstat kvůli nemoci nebo karanténě doma. Žáci tak mohou sledovat vzdělávací proces alespoň na dálku.

„Učitelka má notebook, je v interaktivní učebně a s chybějícími žáky se spojí přes Teams. Děti, které jsou on-line, tedy poslouchají a mají hodinu zprostředkovanou. Pedagogové se žákům věnují i formou distanční výuky - po vyučování zrekapitulují chybějícím učivo a jeho hlavní body,“ doplnila ředitelka, která doufá, že se od příštího týdne začne situace konečně vracet k normálu.

„Nejsme příznivci zavření školy, i když existuje příslušný paragraf školského zákona a ředitel může mimořádně požádat ministerstvo o změnu organizace školního roku - třeba na týden. Celý proces je ale příliš složitý a musí se k tomu vyjádřit hygiena, zřizovatel i ministerstvo. Snad už je to nejhorší za námi,“ věří Věra Václavíčková.

Péče o pacienty s covidem, listopad 2021. Ilustrační foto
Covid v kraji už přestane "skákat", míní odborníci. Tlak na nemocnice nepolevuje

Screeningové testování na osmi základních školách v Přerově, které proběhlo na počátku týdne, dopadlo o poznání lépe než v předchozím období.

„Záchyt pozitivně testovaných žáků na covid-19 byl menší a celkem se nákaza zjistila u 22 dětí. To by nás mohlo naplňovat optimismem, ale je nutné dodat, že na školách byla velká absence žáků,“ zmínil náměstek přerovského primátora pro školství Petr Kouba (ODS).

Podle něj udeřila nákaza v minulých týdnech i na jiných školách.

„Úbytek žáků pocítili také na ZŠ Svisle, U Tenisu nebo na Trávníku,“ uzavřel.