„Všichni pedagogové, kteří přišli do styku s nakaženou učitelkou, šli v pondělí na opakované testy. Pokud budou i tentokrát negativní, začne na škole výuka ve středu 9. září,“ informoval starosta Horní Moštěnice Vladimír Martínek.

Podle ředitele školy Libora Kubíka nemusejí mít rodiče důvod k obavám - porada, jíž se zúčastnila i učitelka, u které se později potvrdila nákaza novým typem koronaviru, se konala koncem srpna. Ve škole nikdo kromě pedagogů nebyl a žáci měli prázdniny.

„Momentálně se všichni vracíme z testů, a pokud se zítra dozvíme, že jsou negativní, voláme svým obvodním lékařům a ukončujeme neschopenky. Pokud by se přece jen objevil nějaký pozitivní případ, skončí nakažený člověk v karanténě,“ uvedl ředitel školy, který podle svých slov doufá, že od středy konečně začne i v Horní Moštěnici nový školní rok. V plánu je také opožděné slavnostní přivítání prvňáčků.

„Žádná mimořádná hygienická opatření jako měření teploty dětem u vstupu nechystáme, žáci mají k dispozici dezinfekci a budeme se stejně jako všichni ostatní řídit semaforem,“ řekl. Školu v Horní Moštěnici navštěvuje zhruba 250 žáků.

Přerovsko patří k regionům, které mají v rámci Olomouckého kraje nejmenší počet nakažených. Od počátku pandemie onemocnělo novým typem koronaviru celkem 133 lidí, vyléčených je 113 - aktuálně je tedy na okrese covid pozitivních dvacet.

„Na základních školách v Přerově se zatím případ nákazy nevyskytl a fungují bez problémů. Kdyby se nějaký objevil, hygiena nás o tom neprodleně informuje,“ shrnula vedoucí školského a sociálního odboru přerovského magistrátu Romana Pospíšilová.

Zavřít školu? Až když je nakažených více

Ministerstvo školství vydalo v těchto dnech metodiku pro nařizování karantény ve školách. V případě laboratorně potvrzeného výskytu onemocnění covid-19 u jedinců ve školských zařízeních se nařízení karantény týká pouze osob, které byly v rizikovém, epidemiologicky významném kontaktu. O okruhu těchto osob přitom rozhoduje krajská hygienická stanice na základě epidemiologického šetření.

Epidemiologové mají přihlížet k délce a době kontaktu s pozitivním případem, jeho intenzitě, vzdálenosti osob a konkrétním zdravotním obtížím, ale i používání osobních ochranných prostředků dýchacích cest, dezinfekce rukou, povrchů a ploch. Univerzální návod prý ale neexistuje a hygiena má postupovat případ od případu.

O uzavření školy se uvažuje až při větším počtu nakažených, kdy onemocní více jak třicet procent pedagogických pracovníků nebo dětí.

„Pokud půjde o jednotlivce, karanténa se bude týkat nejbližšího okruhu lidí, tedy třídy, družiny a podobně,“ konstatovala hlavní hygienička Jarmila Rážová. O nutnosti uzavření školy rozhoduje vždy krajská hygiena.

Dětští lékaři v Přerově, kteří ordinují ve střediscích, mají zvážit návštěvu nachlazeného dítěte.

„Platí nařízení, že se má kvůli obavám ze šíření nákazy omezit styk nachlazených dětí na středisku, a pokud je to možné, konzultovat s rodiči potíže dětí po telefonu. Rodiče nám zatelefonují a my individuálně vyhodnotíme, zda je návštěva dítěte v ordinaci nutná,“ řekla dětská lékařka z Přerova Dagmar Hlavičková.

Ta zatím případ covid pozitivního dítěte ve své ordinaci neřešila. „Dělali jsme pouze testy u dětí jednoho tatínka, který byl pozitivně testován na koronavirus. U dětí ale testy nákazu nepotvrdily,“ uzavřela.