„Než jsem se stačil rozhlédnout, měl jsem sedm zubů pryč,“ popisoval své zkušenosti z výslechu Josef Čoček z Hranic, který v komunistickém vězení strávil deset a půl roku svého života.

Právě on bude hlavní postavou dokumentu, který budou v následujících týdnech natáčet děti z hranické školy Šromotovo.

Budou natáčet dokument

„Zapojili jsme se do projektu Bojovníci proti totalitě očima dětí. Naším úkolem je natočit televizní nebo rozhlasový dokument o některé místní osobnosti, která má s bojem proti totalitě osobní zkušenosti,“ informovala učitelka Marie Šturmová, která je na hranické škole garantem projektu.

Jak ale sama uvádí, není jedinou, kdo se na celé akci podílí. „Je to společná práce našich žáků druhého stupně, kteří vytvořili tým dobrovolníků, a také většiny učitelů, kteří dětem se vznikem dokumentu pomáhají,“ dodala Šturmová.

Jedním z důvodů, proč se škola do projektu pustila, je i fakt, že se zaměřuje na výuku informatiky. „Disponujeme vhodným vybavením a technikou, která nám natočení dokumentu umožní,“ podotkl ředitel školy Vítězslav Hons.

Komunisté horší než fašisté?

V Hranicíchve středuzačala jedna z počátečních fází projektu. Děti se poprvé seznámily s člověkem, o němž budou dokument natáčet.

Jde o Josefa Čočka, předsedu Konfederace politických vězňů. Ten školákům na besedě líčil, jakým způsobem se stal nepřítelem tehdejšího režimu, i to, jaké hrůzy jej v komunistických vězeních potkaly.

„Byli tam s námi lidé, kteří bojovali proti fašismu a zažili německé žaláře. Ti nám říkali, že ani fašisti se k nim nechovali tak hrozně, jako komunisté. Jejich pocity byly o to horší, že ti, kteří je věznili a mučili, byli Češi a že se to vše odehrávalo v době míru,“ vyprávěl Josef Čoček.

Jak dále uvedl, během svého pobytu ve vězení v Leopoldově se setkal s tehdejší elitou českého národa. „Byli tam vysokoškolští profesoři, básníci, spisovatelé, vysocí vojenští představitelé. Ty všechny se režim pokoušel zlikvidovat,“ uvedl Josef Čoček.

Podle jeho slov je tehdejší situace varováním pro dnešní dobu. „Když komunisté v roce 1946 vyhráli volby, bylo to díky jejich programu, který vypadal moc krásně.

Když se pak dostali v roce 1948 k moci, začala vláda teroru a bezpráví. Tak je to s nimi pořád. Když jsou v opozici, mají jen samá sladká slova a sliby, ale jak se dostanou k moci, začne hrůzovláda,“ podotkl Josef Čoček.

Možná budou i v televizi

U zrodu akce stálo ministerstvo obrany, které na něm spolupracuje s Československou obcí legionářskou, Nadačním fondem československých legií, Sdružením válečných veteránů, Konfederací politických vězňů a Svazem pomocných technických praporů.

„Do projektu se zapojilo 31 škol z celé republiky. Jejich úkolem je vytvořit zhruba deseti až patnáctiminutový dokument nebo reportáž o osudech válečných veteránů 2. světové války či politických vězňů perzekuovaných za komunistického režimu,“ informovala Monika Černíková z ministerstva obrany.

Své výtvory musí školy odevzdat do konce dubna, v květnu pak proběhne vyhodnocení a vyhlášení výsledků. Děti z hranické školy se zřejmě ocitnou i v televize.

Středeční setkání totiž natáčela i Šárka Horáková z České televize. „O projektu připravujeme dokument, v němž bude chronologicky zachycen jeho průběh,“ uvedla Horáková.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika