Podle zemědělců letošní úroda vypadá slibně. Kvalita i výnosy sklizených komodit jsou na lepší úrovni než v loňském roce.

Co zemědělce z přerovského regionu nejvíce trápí, je počasí a ceny. Dešťové přeháňky je brzdí ve sklizni a o výkupních cenách toho zatím moc nevědí.

„Sklizeň probíhá v podstatě už od začátku měsíce, ale teprve minulý týden se do sklízecích prací zapojilo větší množství zemědělských podniků,“ informoval ředitel Agrární komory v Přerově František Špalek.

Podle jeho slov se v současné době v bývalém přerovském okrese dokončuje sečení ječmene jarního a momentálně nejvíce zemědělce zaměstnává sklizeň řepek.

„Ty jsou přezrálé a začínají praskat. Tam, kde je nestihli kvůli deštivému počasí dosud sklidit, mají naspěch,“ vysvětlil Špalek.

„Řepky, které pěstujeme na výměře sto čtyřicet hektarů, už máme sklizené. Na naše poměry dopadla jejich sklizeň velmi dobře. Výnos jsme měli čtyři tuny z hektaru, což je slušný výsledek,“ svěřil se agronom zemědělské společnosti Pobečví v Rokytnici Jaroslav Mackovík.

Sklizeň řepky dokončilo už také Zemědělské družstvo Záhoří Soběchleby se sídlem v Dolních Nětčicích. To se také řadí k nejvýznamnějším pěstitelům této plodiny na Přerovsku.

„Řepku pěstujeme na rozloze téměř dvě stě padesáti hektarů, sklízeli jsme ji ve finále se čtyřmi kombajny a zvládli jsme to zhruba za čtyři dny,“ prozradil agronom Zemědělského družstva Záhoří v Dolních Nětčicích František Lacina.

Zatímco si zemědělci letošní úrodu chválí, nad cenami jsou spíše rozpačití. „Oficiálně ceny za letošní sklizeň zatím nikdo nezná. Zemědělci své produkty vozí na sklad. Kolik za ně utrží, to se teprve ukáže,“ sdělil šéf agrární komory Špalek.

„Už se ale proslýchá, že ceny za obiloviny letos mírně stagnují a mají tendenci spíše klesat,“ doplnil agronom Mackovík.

Nejvíce by zemědělci mohli letos utržit za řepku. „Za řepku nám slibovali okolo deseti tisíc korun za tunu. Bylo nám to tak nabízeno, tak doufám, že to bude i dodrženo,“ dodal závěrem předseda Zemědělského družstva v Kokorách Vladimír Lichnovský.