To je pozitivní stránka letošních žní, tou negativní jsou však ceny. Podle zemědělců totiž u všech komodit oproti loňsku výrazně poklesly.

Většina zemědělských společností proto veškerou sklizeň uskladňuje. Prodávat zemědělci budou, až se situace na trhu zlepší.

„Žně jsme ukončili už před týdnem. Jedním z největších problémů jsou teď ceny, které šly výrazně dolů. Zemědělské podniky s prodejem otálejí. I my jsme letošní produkci zatím uskladnili. I když ne všechnu, protože nemáme skladovací prostory na takové množství, které jsme letos sklidili,“ řekl agronom Zemědělské společnosti Pobečví v Rokytnici Jaroslav Mackovík.

Stejně postupují i jiné zemědělské společnosti na Přerovsku. „Sklizeň jsme dokončili asi před týdnem, ale s prodejem vyčkáváme, až se objeví slušná cena. Největší propad je u ozimé pšenice. Výkupny nám za tunu nabízejí tři a půl tisíce korun. My bychom si ale představovali alespoň o tisíc korun více,“ vysvětlil Vladimír Kratochvíl, agronom Troubecké hospodářské společnosti, která se v těchto dnech připravuje na sečení kukuřice.

Po žních už má také Zemědělské družstvo v Kokorách. Tamní zemědělci označili letošní úrodu za nadprůměrnou, ještě z ní však neprodali ani tunu.

„Čekáme, jak se budou vyvíjet ceny, které teď spadly hodně dolů. Za tak nízké ceny nechceme sklizeň prodávat. Obávám se však, že ke zlepšení situace dojde až někdy kolem Vánoc,“ uvedl Vladimír Lichnovský, předseda Zemědělského družstva v Kokorách, kde příští týden vypukne sklizeň chmele.

Úrodu „pod střechou“ už mají také zemědělci z Horní Moštěnice. Také oni hodnotí letošní sklizeň dobře, ale stejně jako ostatní poukazují na nízké ceny.

„Řepku už máme prodanou, ale obiloviny se snažíme uskladnit a prodávat postupně. Ceny se zatím pro nás nevyvíjejí moc příznivě, ale záleží také na kvalitě obilovin. Komu se podařilo splnit parametry potravinářské pšenice, je na tom samozřejmě finančně lépe,“ řekl Stanislav Hejník, agronom z Horní Moštěnice, kde se nyní sklízí na polích sláma a vrcholí přípravy na setí ozimé řepky.