Zemědělci letos zatím rozhodně nemají důvod k jásotu – rozmary počasí přinášejí spíše neradostné vyhlídky. Podle předběžných odhadů bude letos úroda horší než v loňském roce. Na jihu olomouckého kraje vyrazily v pátek do pole kombajny družstva v Tišíně. Až po poledni, protože agrárníci čekali, až ječmen uschne po dešti z předchozího dne. Déšť ale letos pěstitele potrápil hlavně v květnu, kdy vodní laguny zničily celé oseté plochy.

„Letos máme hodně podmáčených a zaplavených pozemků, porosty jsou místy vyloženě mrtvé. Neočekávám, že v těchto místech něco sklidíme. Výměra samozřejmě bude o tato území menší,“ předpovídá šéf tišínské farmy Josef Horák.

Srovnání s předchozími roky

„Loni a předloni byla úroda špičková, Letos to bude jednoznačně slabší.“ má jasno Horák. To potvrzuje i čerstvá zkušenost s ozimým ječmenem.

„I když vypadal na jaře slibně, teď je jasné, že po dnech ve vodě bez vzduchu bude výnos výrazně horší. Pravidelně jej míváme na úrovni sedmdesáti metráků, letos to bude jen kolem padesáti,“ popsal Horák.

Další plodiny

„U řepky také nemůžeme očekávat žádné zázraky. Porosty sice nevypadají špatně, ale doplatily na to, že se nacházíme v nížinné oblasti, která byla značně zaplavená. V případě pšenice je situace lepší, tam bychom mohli být na normálu. Musíme ale i v tomto případě odečíst zcela zamokřené pozemky, které celkový výnos sníží,“ vysvětlil Horák.

Ozimý ječmen sklízejí jen některé podniky. Tradičně předznamenává dobu příštích týdnů, kdy se kombajny rozjedou naplno.

„Po ječmenu nastoupí ozimí řepky, pak další obiloviny. Úplně nakonec přijde na řadu ječmen ve vyšších polohách,“ nastínil ředitel Okresní agrární v Olomouci Miloš Porč.

I podle jeho slov budou letošní výsledky na Hané a potažmo v celém Olomouckém kraji slabší.

„Způsobily to vytrvalé deště a posléze také teplo v jarním období, kvůli kterému obilí vysychá. Předpokládáme, že výnos bude možná až o deset procent nižší,“ uvedl Porč.