„Dokud ale nemáme pod stodolou, je předčasné se radovat. Stačí jedna bouřka a všechno je jinak. Mohou nás ohrozit kroupy, ale i trvalejší srážky v období sklizně,“ říká předseda Zemědělského družstva v Kokorách Vladimír Lichnovský.

Kombajny vyjedou do polí, která obhospodařuje zdejší družstvo, za dva týdny.

„Začneme sklízet rané odrůdy pšenic, pak přijde na řadu řepka a až do poloviny srpna se kombajny nezastaví. Věřím, že bude úroda průměrná a obilí všechno dožene velikostí zrna,“ doufá Vladimír Lichnovský. V dobré kondici je podle něj i chmel.

Ve srovnání s minulými lety, kdy pole na Hané připomínala spíše poušť na Sahaře, je pro hospodáře pohled na zelené porosty balzámem na duši. Nikdo to ale nechce zakřiknout.

Úrodu začnou sklízet o dva týdny později než loni na polích, o které se stará společnost Troubecká hospodářská. Kvůli suchu totiž loni zrno zasychalo, a tak musela sklizeň začít mnohem dříve.

„Kombajny vyjedou do polí až po 20. červenci, zatímco loni jsme začali sklízet úrodu už počátkem měsíce. Zatím to vypadá slibně, protože deštivé počasí hodně pomohlo. Měli jsme také štěstí, že se nám vyhnuly přívalové deště a obilí nikde nepolehalo,“ nechce zakřiknout optimistické prognózy agronom Troubecké hospodářské Vladimír Kratochvíl.

Čekají se "normální" výnosy

Ten předpokládá, že bude letošní úroda průměrná. „Pokud se nic zásadního nestane, měli bychom mít po dlouhé době konečně normální výnosy. Odhadujeme zhruba 7 tun z hektaru u pšenic, u ječmene tak od 5 do 6 tun a u řepky 3 ,“ řekl.

Že se stodoly konečně pořádně zaplní, v to doufají i agronomové ze Zemědělské společnosti Pobečví v Rokytnici u Přerova. Ta hospodaří na 1300 hektarech orné půdy.

„O všem rozhodují srážky, a těch bylo během května i června dost. Je to tedy návrat k těm lepším rokům. Vláha rostlinky podpoří, hlavně jejich růst v závěrečné fázi. Zrníčka tedy budou normálně nalitá a dozrají přirozenou cestou - nebudou to zaschlé kmínky. Jak ale říkají sedláci - ještě nemáme sklizené,“ zhodnotil Jaroslav Mackovík, agronom Zemědělské společnosti Pobečví.

Podle něj porostům nevadí ani chladnější a proměnlivé počasí, které panuje v posledních dnech. „To, že je chladněji, obilí spíše prospívá. Úroda v minulých letech byl kvůli suchu naprostý propadák a třeba rok 2018 byl doslova katastrofální,“ poznamenal.

Zemědělci v Rokytnici vyjedou do polí od 15. do 18. července. „Tento týden už možná začneme sklízet některé ozimé ječmeny, všechno ale záleží hlavně na průběhu počasí,“ uzavřel.