Podle předsedy Zemědělského družstva v Kokorách Vladimíra Lichnovského začne sklizeň chmele v týdenním předstihu, ale už teď je jasné, že se nebude čím chlubit.

„Na setkání moravských chmelařů jsme unisono konstatovali, že to bude jedna z nejhorších sklizní v Tršické oblasti za několik desetiletí. Sucho dělá s chmelem neskutečné věci - máme řadu porostů, které stihly jen vykvést, ale už nevytvořily hlávky. Porosty jsou zaschlé a decimují je škůdci,“ vylíčil Vladimír Lichnovský.

Prořídlé porosty

Podle něj je chmelnice tak prořídlá, že je přes ni s trochou nadsázky vidět až na Hostýn.

„Vůbec to nevyhodilo pazochy, porosty jsou nedorostlé a řídké,“ popsal. O něco lépe se letos daří pouze chmelařům v Žatecké oblasti, kde napadlo více srážek.

Sklizeň chmele začne s týdenním předstihem a česačky se rozjedou naplno v sobotu 18. srpna.

„Zachránit nás už nemůže ani větší déšť, ten by totiž v této fázi situaci ještě zhoršil,“ poznamenal.

Horší výnosy

Sucho se podepsalo i na sklizni ostatních komodit.

„Výnosy jsou letos nižší - u řepky jsou tři tuny z hektaru, u ozimé pšenice přes šest tun a u ječmenů pět tun z hektaru, což je čtvrtina pod dlouhodobým průměrem. Z máku jsme sklízeli jen dvacet procent z toho, co obvykle,“ řekl Vladimír Lichnovský.

Stejně špatné zprávy mají i ostatní zemědělci na Přerovsku. Sucho se totiž nejspíš podepíše i na sklizni kukuřice a cukrové řepy. A pokud je prognózou pro následující roky oteplování, budou muset vážně přemýšlet o změně skladby plodin.

„Když jsem před třemi lety navrhoval pěstovat olivy a fíky, všichni se mi smáli. V budoucnu je to ale na hlubší analýzu a uvažování, co dál,“ shrnul Jaroslav Mackovík, agronom Zemědělské společnosti Pobečví v Rokytnici.

Ohrožená cukrovka

Sucho se podepsalo na výnosech u všech plodin.

„Oproti loňsku je to u obilovin rozdíl jedné až jedné a půl tuny a na sucho doplatily i ozimá pšenice a ozimý ječmen. Vegetace je tak zrychlená, že už teď - tedy o tři týdny dříve - začínáme se sklizní silážní kukuřice,“ konstatoval.

Počasím trpí i cukrová řepa, které chybějí červencové a srpnové přírůstky.

„Zatímco jinde v okolí alespoň trochu zapršelo, u nás nespadla ani kapka. Osmého srpna máme spadené jen tři milimetry. Pro cukrovku znamená sucho úplnou pohromu, protože nedostala žádnou vláhu, a vidíme ji jako problematickou plodinu příštích let. Výnosy budou velmi nízké,“ odhaduje Jaroslav Mackovík.