„I když je práce náročná, stojí to za to. Nikde jinde bych tolik dní v kuse a tolik hodin nepracovala. Dostaneme dost peněz a nejsme tady tak dlouho,“ říká.

Na chmelnici Zemědělského družstva v Kokorách začala sklizeň už v sobotu a v těchto dnech jedou česačky naplno. Na brigádníky ale letos zemědělci nemají moc štěstí.

Ne každý mladý člověk se totiž v parném létě hrne do práce a mnozí jsou s pracovní morálkou na štíru.

„Se sklizní nám pomáhá asi sto padesát brigádníků, ale letos jsou velmi nespolehliví. Hned na první směnu mi nepřišlo dvanáct lidí, takže jsme museli ve dne v noci shánět další studenty. Mnozí nejsou zvyklí dělat v kuse, takže máme nahlášené volné víkendy. I když mají za víkendy příplatek, stejně je to nenaláká, protože chtějí jít na diskotéku nebo trávit čas s přítelem,“ líčí patálie agronomka Zemědělského družstva v Kokorách Lenka Jemelková.

Výnosy poloviční

Na letošní sklizni chmele se výrazně podepsalo sucho a výnosy budou kvůli nepřízni počasí až o polovinu nižší.

„Po výnosové stránce je to bída. Jsme zvyklí na výnosy dvanáct až patnáct metráků z hektaru a tento rok odhadujeme kolem pěti,“ shrnula.

Ve vedrech, která v těchto dnech panují, ohrožují chmel hlavně škůdci.

„Například sviluška se při teplotách kolem 35 stupňů Celsia dokáže množit i co tři dny a chmel dokáže úplně zlikvidovat,“ vysvětlila agronomka.

Chmelové šišky nejsou na první pohled malé, ale porost je hodně nevyvážený.

„Některé jsou pěkně dorostlé, ale šišek je málo, protože mnohé květy zaschly,“ dodala.

Tak bídnou úrodou měli pěstitelé chmele naposledy v roce 2012, tehdy bylo ale hlavní příčinou vymrznutí a napadení škůdci.

Obsah alfa hořkých látek by mohl být podle agronomky letos vyšší.

„Máme vypozorované, že když je sucho, bývá vždycky vyšší. Sklizňové odběry jsme ale dělali teprve dnes a výsledky budou o něco později,“ řekla. Sklizeň chmele potrvá ještě zhruba týden.