Tábor pod hradem Helfštýn, nedaleko cyklostezky Bečva je pro skauty z Lipníku nad Bečvou domovem na poslední dva červencové týdny. Stany včetně podsad si museli sami postavit, stejně tak hlavní tábořiště. V letošním roce se ocitli v apokalyptické době, proto nacvičují možné evakuační manévry. „Každý rok máme jiný námět, letos téma vybírali starší kluci a na jejich podnět jsme zpracovali celý plán," prozrazuje Dan Machač.

Se ztrátami na lidských životech se počítá

Další dny je čeká přechod v maskách přes zamořenou poušť nebo noční hledání bedny s vysílačkou, které shodilo letadlo do nedalekého lesa. Na středu připadla toxická řeka a ze dřeva a prázdných barelů vzniklo hned pět vorů. „Zkuste jít oba zároveň, ale nevím, jestli to vydrží. Kdyby se někdo utopil, tak sorry. Je mi líto," zní škádlivě hlasy starších skautů – převaděčů. „Ti požili vakcínu, která je ve vodě ochrání. Nemáme ji bohužel pro všechny, takže do vody mohou jen vybraní jedinci," prozrazuje další pravidlo hry Dan Machač.

Některé z dětí se zuby nehty drží plavidel, jiní se frajersky nechají převést ve stoje. Mise dopadla úspěšně, necelá dvacítka skautů byla bezpečně přepravena tam i zpátky za 33 minut. Mezi účastníky vládne radost a nadšení. „Děti akční věci baví, jde o tom, jim to správně podat," dodává vedoucí střediska Lipenská dvojka. Se skauty podnikají během celého roku jednodenní i celovíkendo­vé akce.

Znalosti ze skautu se budou v životě hodit

Na táboře je celkem 28 dětí, kromě evakuačních dovedností se učí i tradičním skautským činnostem: orientaci, stavění přístřešku, vaření si na ohni nebo uzlování. „Skauting dělám třetím rokem. Někdy jsou mezi námi problémy, ale vyřeší se a nejlepší je, když se semkneme a něco společně vytvoříme. Díky skautu třeba umím rozdělat oheň, to bych dříve do sebe neřekl. Nedělá mi problém vzít sekeru a pokácet suchý strom," svěřil se čtrnáctiletý Ondřej Žáček z Lipníku nad Bečvou.