Šéf Národní rady zdravotně postižených Václav Krása totiž vyzval handicapované, aby přišli na úřad a společně požádali o příspěvek na mobilitu. Chce tím prý protestovat proti některým ustanovením reformy.

„Čekáme ve frontě už asi dvě hodiny a je to hrůza. Dříve to bylo mnohem rychlejší a taky úředníků bylo více. Děcka mají žízeň a vůbec se to nehýbe,“ postěžovala si mladá Romka na chodbě pobočky Úřadu práce ve Smetanově ulici v Přerově.

„Nejhorší to bylo v pondělí, teď už je to přece jen o něco lepší,“ doplnila ji Gabriela Kachmanová, jež přišla na úřad s malým dítětem. Lidé si nejčastěji stěžovali na to, že nevědí, kde se která dávka vyřizuje. Po Novém roce totiž nastaly změny – část dávek se vyřizuje v budově na Žerotínově náměstí, jiné zase ve Smetanově ulici.

Nový příspěvek na mobilitu

Zástupci vedení přerovského Úřadu práce ale tvrdí, že situaci zvládli.

„Žádný katastrofický scénář se u nás nekoná. Největší nápor byl v pondělí, kdy lidé ve velkém žádali o příspěvek na mobilitu,“ shrnul šéf přerovského Úřadu práce Michal Langoš.

Podle něj ale úředníci lidi již dopředu na změny připravili tak, aby nevznikl vážnější problém.

Jeho slova potvrzuje i vedoucí oddělení nepojistných sociálních dávek Úřadu práce Zuzana Schindlerová.

„Klienty vyřizujeme průběžně a potíže nejsou. Nejvíce jich teď žádá o příspěvek na mobilitu, což je pochopitelné. Je to nová dávka, která začala platit teprve od ledna. Její výše je 400 korun měsíčně a poskytuje se lidem se zdravotním znevýhodněním. Zjednodušeně – jedná se o dávku, kterou pobírali občané do konce roku, ale pod jiným názvem. Teď se několik dávek kumulovalo do jedné, a to je i hlavní důvod, proč o ni lidé musejí znovu žádat,“ vysvětlila.

Klientů přicházely v prvních lednových dnech na Úřad práce stovky.

„O příspěvek na péči a mobilitu jich v pondělí žádalo přes čtyři sta o dávky hmotné nouze asi sto padesát. V úterý dopoledne jich bylo kolem dvou set,“ upřesnila.

Pracovníků, kteří vyřizují na ÚP sociální dávky, je ale od 1. ledna méně. „Máme více práce a méně lidí. Z magistrátu k nám přešlo třináct úředníků, takže tuto agendu vyřizuje menší počet lidí než dříve,“ podotkla Schindlerová.

Situaci moniturují strážníci

Situaci na pobočkách přerovského Úřadu práce monitorují v těchto dnech také městští strážníci, a to kvůli obavám z toho, aby nedocházelo k protestům některých neuspokojených žadatelů.

„Kontroly provádíme pravidelně pětkrát denně a pokladní vědí, že kdyby nastal jakýkoliv problém, můžou se na nás obrátit,“ řekl zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek. Do této doby ale podle něj nebylo nutné zasahovat, k žádnému incidentu nedošlo.