Přestože hasiči pokaždé varují před možnými riziky, lidé jsou nepoučitelní. Úrazy a požáry přitom můžou způsobit nejen silvestrovské petardy, ale vznítit se může i nevinný vánoční stromek, romanticky zapálená svíčka nebo balónky štěstí.
Petardy? Jedině s atesty
„Zvýšený pozor by si měli dávat hlavně lidé na vesnicích, kde může zábavná pyrotechnika zapálit třeba kůlnu, seník a nebo stodolu,“ popsal vyšetřovatel přerovských hasičů Miroslav Schwarz. Podobný případ se stal v obci na Přerovsku před třemi lety, kdy během silvestrovské noci vyhořel celý seník.
Před nebezpečím požárů na Silvestra varuje i krajská mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.
„Lidé se snaží ušetřit, a tak kupují i zábavnou pyrotechniku která nemá odpovídající atesty a není k ní ani přibalen leták s návodem k použití v češtině,“ uvedla. Kvůli nesprávnému použití petard proto často dochází k vážným poraněním a požárům.
Časté jsou takové případy zejména u dětí, které neumějí petrady používat a sbírají po oslavách Silvestra nepoužitou pyrotechniku.
„V minulých letech se stal třeba případ, kdy si chlapci zašli do parku a jeden z nich začal házet petardy po děvčatech, jež stála opodál. Jedné z dívek zapadla petarda za bundu a došlo k explozi,“ vzpomněla Hacsiková. Dívka skončila u lékaře s popálenými zády.
Vystřelování petard a pouštění silnějších světlic by se podle hasičů měly vyvarovat také podnapilé osoby. Často se totiž stává, že místo do vzduchu zamíří na kolemjdoucí osoby, obydlí nebo auta, protože neudrží předepsaný směr.
„Pyrotechniku je nutné odpalovat venku, a ne v bytě. Je nutné také zvolit volné prostranství, aby nemohla rachejtle zalétnout na střechu a nebo oknem do objektů a způsobit požár,“ radí Hacsiková.
Místo vánoční romantiky exploze
Neštěstí ale může napáchat i obyčejný vánoční stromek, zejména uschlé větve totiž dobře hoří. V Přerově se stal takový případ před lety ve Wurmově ulici. Majitel zapálil prskavku a a dal ji na vyschlý stromek. Protože na něm ale byly hliníkové fáborky a své udělala i pryskyřice, došlo k explozi.
„Ta rozbila okno tak, že žaluzie skončily na chodníku před domem,“ popsal vyšetřovatel přerovských hasičů Miroslav Schwarz. Při požáru byli zraněni lidé, kteří přišli na návštěvu.
Slabinou vánočních svátků jsou i adventní svíce, které jejich romanticky založení majitelé nechávají zapálené, a pak se vzdálí z místa. „Požáry adventních věnců jsou časté. Rizikovou skupinou jsou přitom starší lidé, kteří jsou zvyklí na klasické svíčky,“ shrnula Hacsiková.
Balónky štěstí můžou přinést smůlu
Smůlu můžou paradoxně přinést i balónky štěstí, většinou asijské výroby, které děti radostně posílají do nebe s nevyslyšeným přáním. U létajících lampionů se nejprve zapálí hořák a snesou se do vzduchu. Po vyhoření se ale balon zase snese zpátky na zem a může napáchat škody.
„Lidé by si měli uvědomit, že jde o otevřený oheň. Balónky se proto nesmějí vypouštět v blízkosti skladů sena, slámy, hořlavin a nebo výbušnin, ale nejméně sto metrů od nejbližší budovy, lesa či elektrického vedení,“ řekla krajská mluvčí hasičů Hacsiková.
Na silvestrovskou noc se v Přerově připravují i technické služby.
„Na náměstí jsou umístěny ocelové kontejnery a odstraňujeme z něj lavičky, aby nedošlo k jejich poničení,“ shrnul Vladimír Antl z přerovských technických služeb. Právě náměstí T. G. Masaryka totiž čeká bouřlivá silvestrovská noc s diskotékou a velkolepým ohňostrojem.