Silnici již v minulosti poničila intenzivní doprava – přes Grymov jezdí řidiči na Lipník nad Bečvou nebo na dálnici. Obci pomohl zákaz vjezdu kamionů s tonáží nad 12 tun přes Kozlovice, který platí od roku 2014. I tak je ale počet osobních aut, které si to přes Grymov míří, vysoký.

„Cesta je v dezolátním stavu. Na některých místech jsou až patnácticenti­metrové propady. Odpovídá to skutečnosti, že tudy jezdily všechny kamiony a nákláďáky, i když na to silnice vůbec nebyla stavěná," upozornil na nutnost opravy vozovky Josef Zavadil z Grymova.

I přes omezení, která jsou se stavební akcí spojena, krok vítá.

„Přinese to samozřejmě komplikace, jako každá uzavírka. Oprava je ale důležitá," dodal.

Čtyři etapy

Komunikaci teď čeká kompletní rekonstrukce, která začne v pondělí 6. června. Uzavírka v obci bude úplná, stavební práce jsou rozděleny do čtyř etap. „Fáze byly rozvrženy tak, aby se občané dostali do obce alespoň z jedné strany. Posunuta bude kvůli uzavírce autobusová zastávka," nastínila starostka Magda Holá.

„Jedná se o radikální řešení, nabourají se i chodníky, kde se pak budou znovu předlážděny," doplnila.

Opravovat se bude silnice v průtahu obce Grymov o délce 558 metrů.

„Jde o výměnu asfaltových vrstev, podkladu ze štěrkodrti a sanaci pláně štěrkodrtí v celkové tloušťce 820 milimetrů," přiblížil technické parametry Radomír Všetička ze Správy silnic Olomouckého kraje, která je investorem stavby.

Náklady na akci jsou zhruba 14 milionů korun. Stavební práce začnou frézováním komunikace ze směru od Radslavic. Ukončení celé rekonstrukce by mělo být 24. srpna. Oficiální objízdná trasa vede přes Radslavice.