Nejvíce sněhu je kolem Partutovic

„Museli jsme nasadit traktory s pluhy, zejména v oblastech nad tři sta metrů. V terénu máme dvanáct radliček a pět sypačů,“ popsal situaci hranický cestmistr Antonín Gonda ze Správy a údržby silnic Olomouckého kraje.

Podle něj začali cestáři s posypem kolem jedné hodiny v noci a do rána se prosypalo na 61 tun soli a 5 tun inertního materiálu.

„Nahoře napadalo asi dvanáct centimetrů sněhu. Nejhorší bylo projet Partutovicko, na silnici ve směru na Spálov se totiž tvořily závěje. Byli jsme ale na sníh připraveni a průběžně sledovali údaje, které přicházely z meteorologické stanice,“ informoval.

Komplikovaná byla také situace v obcích Zámrsky a Skalička, kde silničáři prováděli ošetření inertem, aby se nevytvořilo náledí.

Hlavní tahy jsou průjezdné

Plné ruce práce měli i silničáři na hlavních tazích při výjezdu z Přerova.

„Začali jsme sypat v noci a máme v terénu šest sypačů – do rána se podařilo uklidit všechny silnice první třídy,“ popsal cestmistr Josef Němec z Přerova. Odklízení sněhu na lávce v Přerově

Momentálně jsou bez větších obtíží sjízdné jak komunikace z Přerova na Olomouc, tak i tah na Zlín. Na vozovkách druhé a třetí třídy se drží rozbředlý sníh a řidiči by po nich měli jezdit se zvýšenou opatrností.

Sněhová nadílka potrápila také řidiče přímo v Přerově. „Naštěstí to nenamrzá a teploty jsou mírně nad nulou. Pořád ale solíme mokrý sníh v okrajových částech, kde byla situace nejhorší – například na Jižní čtvrti, v Újezdci nebo v Čekyni,“ popsal Jiří Gala z přerovských technických služeb.

Sníh uklízí na třicet zaměstnanců, kteří byli posíleni o dalších osm z Úřadu práce.

„V ulicích máme sypače, dvě multikáry s kartáči na plužení chodníků, čistí se také autobusové zastávky, přechody pro chodce a lávky přes řeku. Jen do rána jsme prosypali pět tun soli,“ upřesnil Gala.

Přestože meteorologové varovali řidiče před změnou počasí a povrchu vozovek, na silnicích bývalého okresu se přesto bouralo.

Autobus skončil v příkopu

Špatná sjízdnost vozovky zavinila v pondělí kolem páté hodiny ráno nehodu u obce Jezernice. Šedesátiletý řidič autobusu, který jel ve směru od Podhoří na Jezernici, dostal v zatáčce smyk a sjel do příkopu. V autobuse byli čtyři cestující.

„Nikdo z nich nebyl zraněn. Celková škoda byla vyčíslena na 62 tisíc korun a poničené bylo i drátěné oplocení u rodinných domů,“ upřesnila mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová. Další dvě lehčí nehody se staly také na silnici mezi Polomí a Bělotínem. Obešly se bez vážnějších následků.

„Ke kolizi došlo ve tři čtvrtě na dvanáct také v Horní Moštěnici, ta ale nesouvisela se zhoršenou sjízdností,“ řekla mluvčí.

Čtyřiašedesátiletý šofér Volkswagenu Transport jel z Přerova do Říkovic a na přímém úseku nedodržel bezpečnou vzdálenost za nákladní soupravou. „Nedobrzdil a vletěl do auta, k jeho zranění ale nedošlo. Škoda je 50 tisíc,“ upřesnila Zajícová.