Město nechalo zpracovat personální audit poté, co na šikanu na jednání zastupitelstva v únoru upozornili bývalí zaměstnanci Domova pro seniory. Jedna z bývalých pracovnic Dana Ondrušková dostala podle svých slov výpověď proto, že se během pandemie odmítla nechat testovat na covid výtěrem z nosu, ale požadovala vyšetření ze slin. Se Sociálními službami města vedla soudní spor, který skončil až u Nejvyššího soudu. Někteří bývalí pracovníci zase popisovali, že museli po odchodu ze zaměstnání vyhledat pomoc psychiatra.

„Důvodem zpracování personálního auditu bylo tvrzení bývalých a současných zaměstnanců, kteří obvinili tehdejší ředitelku Janu Žouželkovou a vedoucí sociálního úseku Domova pro seniory Irenu Vykoukalovou ze šikany,“ vysvětlila Daniela Novotná z Kanceláře primátora.

Poškození zaměstanců bylo nevědomé

Během auditu, který od května do července prováděla společnost Brněnská personalistika, bylo formou rozhovoru osloveno více jak osmdesát procent zaměstnanců a zaměřil se na všechny manažerské i nemanažerské pozice. Audit potvrdil, že pracovní atmosféra v Sociálních službách města Přerova nebyla příliš dobrá.

„Zpracovatel dospěl při posouzení oblasti nepříznivých jevů na pracovišti k tomu, že výsledky jednání, komunikace a chování zaměstnanců směrem k osobě ředitelky vykazovaly diagnostické známky mobbingu a staffingu. Současně i ze strany ředitelky docházelo k nežádoucímu chování z důvodu nedostatečného přizpůsobení jejího manažerského stylu různým typům osobností. To pak může působit jako mobbing až bossing. Chování bývalé ředitelky Jany Žouželkové však bylo podle auditorské firmy nevědomé, jejím cílem nebylo poškodit zaměstnance,“ upřesnila výsledky auditu Daniela Novotná.

Ke zlepšení pracovní atmosféry v organizaci navrhl zpracovatel různá opatření - nastavení pravidel otevřené vzájemné komunikace, jmenování garanta - neformálního leadera konstruktivního chování v situacích, které lze nazvat jako nežádoucí jev na pracovišti, ale také vytvoření etického kodexu či zavedení mechanismů pro řešení konfliktů. Doporučil také workshopy a školení pro management i zaměstnance organizace s cílem optimalizovat jejich vzájemnou komunikaci při pracovních situacích.

„Dobrou zprávou je, že audit ukázal, že většina respondentů má dobré až výborné předpoklady pro svou práci, obecně je v organizaci vysoká loajalita k vlastní práci, hodnotám organizace i organizaci samotné,“ podotkla.

Bývalá ředitelka zaplatí přes 2 miliony

Ředitelka Sociálních služeb města Přerova a Domova pro seniory Jana Žouželková nedávno rezignovala na svou funkci a od 2. září je pověřena řízením Jana Vilišová, která do této doby zastávala v rámci Sociálních služeb města Přerova pozici vedoucí organizačního útvaru Pečovatelská služba. Výběrové řízení na nového ředitele či ředitelku se uskuteční na podzim.

Nezávisle na personálním auditu nechalo město provést také šetření hospodaření v Sociálních službách města Přerova. Na základě zjištěných skutečností podali radní podnět na policii - nasvědčují totiž tomu, že se ředitelka mohla dopustit závažných pochybení, a s tím souvisejícího protiprávního jednání v oblasti zadávání veřejných zakázek - konkrétně na poli zajištění stravy pro uživatele služeb a hospodárného nakládání se svěřenými finančními prostředky.

„Zároveň Rada města určila náhradu škody ve výši 2 miliony 74 tisíc korun, vyplývající z těchto možných pochybení, a uložila náměstkovi primátora Vladimíru Lichnovskému a Sociálním službám města Přerova výši náhrady škody písemně oznámit Janě Žouželkové - a škodu vymáhat připojením se s tímto nárokem do trestního řízení,“ upřesnila už dříve mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Ředitelka Sociálních služeb města Přerova Jana Žouželková svou rezignaci zdůvodnila tím, že už delší dobu čelí útokům na svou osobu, ale žádného pochybení nebo selhání si není vědoma.

Prohlášení ředitelky ze dne 16. srpna 2024

Sociální služby města Přerova vyrostly v atraktivního poskytovatele sociálních služeb. Měla jsem to štěstí, že jsem mohla více než deset let tento růst nejen sledovat, ale také se na něm podílet. Jako ředitelka Sociálních služeb města Přerova jsem vždy zdůrazňovala, aby sociální služby byly dostupné, zaměstnanci spokojeni a aby měli adekvátní ohodnocení.

Nicméně, dnešního dne jsem se k 1. září 2024 rozhodla vzdát funkce ředitelky Sociálních služeb města Přerova. Má mise v Sociálních službách města Přerova končí a mne mrzí, že mi okolnosti nedovolí zrealizovat plánované projekty.

Avšak již několik měsíců čelím vnějším tlakům a útokům na mou osobu, přičemž si nejsem vědoma žádného závažného osobního pochybení či selhání.

Děkuji všem, kteří se v Sociálních službách města Přerova podíleli na vybudování mé vize. Díky společnému úsilí se nám podařilo vybudovat moderní sociální služby, zatraktivnit prostředí pro zaměstnance i klienty. Přeji Sociálním službám do budoucna jen to nejlepší.